Ուրախ եմ հայ գերիների ազատման և Ադրբեջան վերադարձի կապակցությամբ։ Սակայն, կարևոր է հստակ տարբերակել անմեղ մարդկանց և պատերազմական հանցագործների, ահաբեկիչների։
Այս հանցագործների դեմ պետք է իրականացվեին դատավարություններ, որոնց ընթացքում պետք է բացահայտվեր Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետախուզական մարմինների ներգրավվածությունը միջազգային ահաբեկիչների և վարձկանների տեղափոխման և թրաֆիքինգի գործում։
Իմ տեսակետն այն է, որ ահաբեկիչներին պետք է օգտագործեին բոլորին՝ ինչպես հայ գերիներին, այնպես էլ ադրբեջանցի պատերազմական հանցագործներին, միաժամանակ վերադարձնելու համար։
Այս մոտեցման հիմքում ընկած է հանգամանքը, որ ահաբեկիչների և վարձկանների գործունեությունը միջազգային ապստամբություն է, որը պահանջում է համակարգված և համաժամանակյա արձագանք։ Ուստի, դրանց վերադարձը պետք է լիներ պայմանավորված այլոց ազատմամբ՝ որպես միջազգային իրավական և քաղաքական սեղմում։ Այսպիսով, հնարավոր կլիներ ոչ միայն ազատել մեր հայրենակիցներին, այլև ստիպել Ադրբեջանին և Թուրքիային բացահայտել իրենց հետախուզական գործունեության ռազմավարական կապերը։