Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու համալիր ծրագրի հաջորդ փուլը, որը նախատեսվում է մեկնարկել 2026 թվականին, կներառի հովացման համակարգերի փոխարինում և ռեակտորի կորպուսի մետաղի նմուշների մանրակրկիտ ուսումնասիրություն։
Հաջորդ տարի կայանի կողմից նախատեսվում է փոխարինել հովացման համակարգերը, որոնք պատասխանատու են սպառողների ջերմային ռեժիմի ապահովման համար։ Այս աշխատանքի իրականացման համար արդեն ձեռք է բերվել համաձայնություն ռուսական «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի հետ։ Նախնական հաշվարկներով, համակարգի փոխարինումը պետք է տևեր մոտ 160 օր, սակայն երկրի էներգետիկ անվտանգությանը նշանակությունը տալով՝ որոշվել է այն կրճատել մինչև 140 օր՝ ռուս գործընկերների հետ համաձայնեցված կարգով։
Ըստ իմ տեղեկացումների՝ 2026 թվականին կայանի ընդհանուր կանգառը կկազմի 5 ամիս (153 օր), ինչը պայմանավորված է ոչ միայն հովացման համակարգերի փոխարինմամբ, այլև համակարգի անջատման և վերագործարկման համար անհրաժեշտ լրացուցիչ ժամանակով։
Բացի այդ, շարունակվում է ռեակտորի կորպուսի մետաղի վիճակի գնահատման աշխատանքը։ 2021 թվականին կատարված թրծման արդյունքում կորպուսի ամրացման աստիճանը ստուգելու նպատակով ռեակտորի մեջ դրվել էին կողմնակի նմուշներ, որոնք առավելագույնս համապատասխանում էին կորպուսի բաղադրությանը և մաշվածության աստիճանին։ Այս նմուշների առաջին խմբաքանակը ներկայում ուսումնասիրվում է ռուսական մասնագետների կողմից՝ ներգրավված «Հիդրոպրես» ՓԿԲ-ի, «Կուրչատովի ինստիտուտ» ազգային հետազոտական կենտրոնի և այլ կազմակերպությունների մասնագետների ջանքերով։ Կորպուսի վիճակի վերջնական գնահատականը և աշխատանքային ռեսուրսի ճշգրտումը նախատեսվում է կատարել երկրորդ փուլում՝ նոր նմուշներ տեղադրելով։
Աշխատանքի երկարացման առաջին փուլի շրջանակում մնացել էին երկու հիմնական նախագծեր։ Առաջինը նոր բաց բաշխիչ սարքվածքի կառուցումն էր, որը կապում է կայանը բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցին։ Այս նախագիծը հաջողությամբ ավարտվել է, և մնում է միայն «Բարձրավոլտ ցանցերի» մասնագետների կողմից էլեկտրահաղորդման գծերի հենարանների տեղափոխումը և միացումը։
Երկրորդը հովացման աշտարակների վերանորոգումն էր։ Այս աշտարակները, որոնք կայանի տեսանելի մասն են և հայտնի են որպես «այցեքարտ», կատարում են գոլորշին կոնդենսացնելու և ջուրը կայանին հետ տրամադրելու կարևոր գործառույթ։ Մինչ օրս վերանորոգվել և շահագործվում է դրանցից մեկը, իսկ երկրորդը պատրաստ է 90%-ով և պետք է ավարտվի 2026 թվականի փետրվարին։