Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացը ներկայումս բնութագրվում է զուգահեռ, բայց հակասական դինամիկայով։
Մի կողմից, երկու երկրների միջեւ փոխազդեցության եւ համագործակցության ձեւերը, որոնք մինչեւ վերջերս անհավանական էին, այժմ գրեթե ամեն շաբաթ գրանցում են նոր առաջընթաց։ 2025 թվականի վերջին ամիսներին Հայաստան ժամանեցին առաջին ապրանքները, որոնք տարանցիկ կերպով տեղափոխվեցին Ադրբեջանով։ Այս իրադարձությունը նշանակալի է, քանի որ այն նախորդում էր երկու երկրների միջեւ տեղի ունեցած առաջին առեւտուրին՝ երեք տասնամյակների ընթացքում։ Հայաստանը գնեց ադրբեջանական բենզին, ինչը խորհրդանշական է ցույց տալիս հարաբերությունների փոփոխությունը։
Այս նոր իրադարձությունների հետ մեկտեղ տեղի ունեցան միջսահմանային փորձագետների երկու այցելություններ, որոնց նմանը տեղի չէր ունեցել մոտ 20 տարի։ Բացի այդ, երկու երկրների առաջնորդների միջեւ հաստատվել է անհետեւողական, բայց ուշագրավ դատողական համաձայնեցում, որը մինչեւ վերջերս անհնար էր պատկերացնել։
Այս նոր հարաբերությունների հիմքում ընկած է բռնության կտրուկ նվազումը։ Գրեթե երկու տարի պետությունների միջեւ առաջնագծում միջադեպեր կամ զոհեր չեն եղել։ Այս իրադարձությունը հատկապես զարմանալի է, քանի որ դեռ մեկ տարի առաջ լրջորեն քննարկվում էր Ադրբեջանի կողմից Հայաստան ներխուժման սցենարը։