Հայաստանում տեխնոլոգիական ոլորտը վերջին տարիներին ապրում է աննախադեպ աճի և զարգացման փուլ։ 2024 թվականի վերջին և 2025 թվականի սկզբին գրանցված դրական տենդենցները վկայում են ոլորտի կայուն զարգացման և մեծ ներուժի մասին։
Այս աճի հիմնական գործոններից մեկը ազատականացված ռադիոհաճախականության որոշակի տիրույթների օգտագործման հնարավորությունն է։ Դրա շնորհիվ 2025 թվականին երկիր է ներմուծվել 340 «Starlink» տերմինալ։ Այս քայլը նպաստում է ավելի արագ և հուսալի ինտերնետ կապի ապահովմանը, ինչը կարևոր է ինչպես բիզնեսի, այնպես էլ բնակչության համար։
Տեխնոլոգիական ոլորտի ընկերությունների թիվը ցույց է տալիս ռազմիկ աճ։ Եթե 2017 թվականին գրանցված էր ընդամենը 650 ընկերություն, ապա 2024 թվականին դրանց թիվը հասել է 8 396-ի, իսկ 2025 թվականին՝ 12 026-ի, ինչը 2017 թվականի ցուցանիշից 18.5 անգամ ավելի է։
Այս աճը ուղեկցվում է նաև աշխատատեղերի ստեղծման ակտիվ գործընթացով։ 2017 թվականին ոլորտում աշխատում էին 15 350 մարդ, իսկ 2024 թվականին՝ 41 541, իսկ 2025 թվականին՝ 41 431, ինչը 2017 թվականի համեմատ 2.6 անգամ ավելի է։
Տեխնոլոգիական ոլորտի տնտեսական ազդեցությունը նույնպես զգալիորեն աճել է։ 2017 թվականին այս ոլորտի շրջանառությունը կազմել է 306 մլրդ 040 մլն դրամ, 2024 թվականին՝ 915 մլրդ 800 մլն դրամ, իսկ 2025 թվականին՝ ավելի քան 1 տրլ. դրամ, ինչը 2017 թվականի համեմատ 3.2 անգամ աճ է։
Արտահանումների ծավալները նույնպես ցույց են տալիս դրական դինամիկա։ 2017 թվականին դրանք կազմել են 135 մլրդ 440 մլն դրամ, իսկ 2024 թվականին՝ 702 մլրդ 100 մլն դրամ, իսկ 2025 թվականին՝ 711 մլրդ 500 մլն դրամ, ինչը 2017 թվականի համեմատ 5.2 անգամ աճ է։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հայաստան այցի շրջանակում «Starlink» ընկերությունը հայտարարել է ավելի քան 100 տերմինալների նվիրաբերման մասին։ Այս տերմինալները նախատեսված են հանրակրթական հաստատություններում ինտերնետ կապի խնդիրը լուծելու համար, հատկապես բարձր լեռնային շրջաններում, որտեղ ինտերնետի հասանելիությունը հաճախ սահմանափակվում է։ Ընկերությունը պարտավորվել է վճարել ծառայությունների գումարը մեկ տարվա ընթացքում։