Հայաստանյաց առաքելական եկեղեցու դեմ ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից նախաձեռնված քրեական վարույթը, որը վերաբերում է Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանին (Արման Սարոյանին), ուղղակի միջամտություն է Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու ներքին գործերին և հարված է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության հիմնարար սկզբունքներին։
Այս գործողությունը խախտում է Սահմանադրության 17-րդ հոդվածը, որը երաշխավորում է կրոնական կազմակերպությունների գործունեության ազատությունը։ Ըստ այդ հոդվածի՝ կրոնական կազմակերպությունները անջատ են պետությունից։
Երբ պետական իշխանության որևէ մարմին՝ լինի դատական, օրենսդիր կամ գործադիր, միջամտում է կրոնական կազմակերպության ներքին գործերին, խախտվում է Սահմանադրության 17-րդ հոդվածը և, հետևաբար, խախտվում է ՀՀ սահմանադրական կարգը։ Սահմանադրական կարգի պայմանն ու տարրն այն է, որ կրոնական կազմակերպությունները պետք է լինեն անկախ պետական մարմիններից։
Այսպիսով, պետության կողմից կրոնական կազմակերպության ներքին գործերին միջամտելը ոչ միայն Սահմանադրության 17-րդ հոդվածի ուղղակի խախտում է, այլև սահմանադրական կարգի հիմնարար սկզբունքի խախտում է։
Այս իրադարձությունները տեղի են ունենում այն պայմաններում, երբ ՀՀ իշխանությունները տևական ժամանակ է, ինչ իրականացնում են ճնշումներ Հայաստանյաց առաքելական եկեղեցու և հատկապես կաթողիկոսի նկատմամբ։ Այս գործողությունների հետևում են «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդները՝ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը, Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ սրբազանը և Մայր աթոռի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը։