Հունվարի 13-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն եւ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարեցին «Թրամփի միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման երթուղին» (TRIPP) իրականացնելու մանրամասն ծրագրի մասին։ ԱՄՆ-ի կողմից առաջարկված այս միջանցքը, որը կարող է Եվրոպայի եւ Ասիայի միջեւ կենսականորեն կարեւոր կապող օղակ դառնալ, կարող է համարվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի երկրորդ ժամկետի արտաքին քաղաքականության ամենատպավորիչ նվաճումներից մեկը։
ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ մշակված տրանսպորտային երթուղու գաղափարը, որը կկապի Ադրբեջանն իր Նախիջեւան էքսկլավի հետ, ծագել է երկու երկրների միջեւ 2025 թվականին ԱՄՆ պաշտոնյաների կողմից համակարգված խաղաղության բանակցություններից։ Ադրբեջանը ցանկանում էր իրականացնել Հայաստանի հետ 2020 թվականի հրադադարի մասին համաձայնագրի կարեւորագույն տարրը՝ դեպի Նախիջեւան անարգել տրանսպորտային կապը։ Սակայն Հայաստանը ձգտում էր պահպանել իր ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ վերահսկողությունը առաջարկվող քսանյոթ մղոնանոց երթուղու երկայնքով։