Հունվարի 28-ին Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում ես հանդես եկա ելույթով՝ նշելով Հայաստանի անդամակցության 25-ամյակը։ Իմ խոսքը կենտրոնացած էր ժամանակակից աշխարհի առջև ծառացած մարտահրավերների, ժողովրդավարության պաշտպանության և Հայաստանում կատարած բարեփոխումների վրա։
Սկզբում ես շնորհավորեցի Եվրոպայի խորհրդի նախագահին և գլխավոր քարտուղարին՝ նրանց պաշտոնավարման կապակցությամբ, և շնորհակալություն հայտնեցի Եվրոպայի խորհրդի ղեկավարությանը՝ ինձ հնարավորություն տալու համար ելույթ ունենալու։
Այս հոբելյանը հնարավորություն է տալիս մտորել համատեղ անցած ճանապարհի մասին՝ մարտահրավերների, ձեռքբերումների և ընդհանուր վճռականության մասին։ Այսօրվա աշխարհը բախվում է բազմաթիվ մարտահրավերների, որոնցից առավել ուղիղ և վտանգավորն են ժողովրդավարությունների դեմ հիբրիդային հարձակումները, արտաքին միջամտությունները ներքին քաղաքական գործընթացներին և միջազգային իրավունքի խաթարումը։ Եվրոպայի խորհրդի 75-ամյա ժառանգությունը մեզ հնարավորություն է տալիս ընդլայնել մեր դերը համաշխարհային ժողովրդավարական հետընթացի դեմ պայքարում։
Ես նաև անդրադարձա Հայաստանի անդամակցությունից ի վեր կատարած բարեփոխումներին։ Մեր երկրի անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին ունեցել է և շարունակում ունենալ է անգին ազդեցություն սովորական քաղաքացիների կյանքի վրա։ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային միանալը մեզ տվեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու իրավունքը, մահապատժի վերացումը երաշխավորեց կյանքի հիմնարար իրավունքը, իսկ Վենետիկի հանձնաժողովն իր իրավական եզրակացություններով նպաստեց օրենսդրության համապատասխանությանը միջազգային չափանիշներին։
2018 թվականի խաղաղ հեղափոխությունը շրջադարձային կետ դարձավ Հայաստանի համար։ Այն հնարավորություն տվեց մեր ժողովրդին ոչ միայն փոխել Կառավարությունը, այլև դառնալ փոփոխությունների շարժիչ ուժը։ 2018 թվականից ի վեր Հայաստանն իրականացրել է լայնածավալ բարեփոխումներ, որոնք արտացոլված են հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների զեկույցներում։
Մենք վերահաստատում ենք Հայաստանի կառավարության և ժողովրդի վճռականությունը՝ խաղաղության և ժողովրդավարության ճանապարհով շարունակելու առաջընթացը՝ հակառակ ցանկացած արտաքին ճնշման։ Մենք պատրաստվում ենք այս տարի խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնել՝ ապացուցելով մեր ժողովրդավարության անշրջելիությունը։
Ելույթի վերջում ես նաև անդրադարձա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին՝ ընդգծելով 2025 թվականի օգոստոսին ԱՄՆ-ի նախագահի կողմից հյուրընկալված Խաղաղության գագաթաժողովի պատմական նշանակությունը, որտեղ ստորագրվեց համատեղ հռչակագրի և խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը։ Մենք լիովին հավատարիմ ենք մեր պարտավորություններին՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման ճանապարհով շարունակելու խաղաղ համագործակցությունը։
Իրավիճակը հստակ է՝ Հայաստանը կենտրոնացած է իր ներքին բարեփոխումների և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման վրա։
Ելույթի ավարտին ես հայտարարեցի, որ Հայաստանը Գլխավոր քարտուղարին կհանձնի XII դարի «Դատաստանագրքի» ձեռագրային վերարտադրությունը՝ որպես Եվրոպայի խորհրդին մեր անդամակցության 25-ամյակի առիթով պաշտոնական նվեր։ Այս նվերը խորհրդանշում են մեր երկրի հարուստ մշակութային ժառանգությունը և մեր հանդեպ ունեցած հարգանքը։