Հայաստանի առողջապահության համակարգը կրում է համապարփակ բարեփոխումներ, որոնք ուղղված են ծառայությունների որակի բարձրացմանը, թափանցիկության ապահովմանը և բնակչության առողջության պաշտպանությանը։ Այս մասին հայտնի դարձավ Առողջապահության նախարարությունում կայացած հաշվետվողական հանդիպման ընթացքում, որը նախագահել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Հանդիպման ընթացքում Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրեց գերատեսչության 2025 թվականի գործունեության հաշվետվությունը։ Ընդգծվեց, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ին մեկնարկել է Առողջապահության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման գործընթացը։ Առաջին փուլում համակարգի շրջանակում ընդգրկվել են մինչև 18 տարեկան երեխաները, 65 տարեկան և ավելի քաղաքացիները, հաշմանդամության 1-3-րդ խումբ ունեցող անձինք, սոցիալապես անապահով խմբերը, զոհված զինծառայողների ընտանիքները և 200 001 դրամ և ավելի աշխատավարձ ստացողները։
Վարչապետը կարևորել է համակարգի թափանցիկության ապահովումը՝ հատկապես վճարովի ծառայությունների կատարման հետ կապված։ Նա նշեց, որ համակարգը պետք է ճանաչի բուժառուին և իմանա իր բուժման հետագծելիությունը։ «Մեր խնդիրներից մեկը թափանցիկությունն ապահովելն է։ Եթե մենք տեսնում ենք, թե ինչ է տեղի ունենում, դա դառնում է մեր նյութը, որի հետ պետք է աշխատենք», – նշեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ կառավարությունը պետք է ունենա տվյալներ բոլոր առողջապահական ծառայությունների մասին՝ դրանք վերլուծելու և համակարգը կատարելագործելու համար։
Առողջապահության ոլորտում թվայնացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները ներառում են երեխայի ծննդյան գրանցումը, իմունականխարգելման գործընթացը, թվայնացված դեղապահովումը (որտեղ վերջին եռամսյակի ընթացքում դուրս գրվել է ավելի քան 800 հազար դեղատոմս) և բժշկական անաշխատունակության թերթիկի թվայնացումը։
Հաշվետու ժամանակահատվածում մարզային 42 առողջապահական կազմակերպությունների կառավարման լիազորությունները վերապահվել են Առողջապահության նախարարությանը։ Ընդգծվեց, որ 3 տարվա ընթացքում մարզային առողջապահական կազմակերպությունները միաձուլման ձևով կվերակազմակերպվեն մեկ մարզային բժշկական կենտրոնի։
Առողջապահության ոլորտի բյուջեն 2026 թվականին կաճի ավելի քան 100 միլիոն դոլարով՝ հասնելով 220 միլիարդ դրամի։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հիվանդությունների վաղ հայտնաբերման ծրագրերին։ Կոլոռեկտալ քաղցկեղի սքրինինգի շրջանակում արդեն իսկ հայտնաբերվել է 6 հիվանդ, իսկ կրծքագեղձի քաղցկեղի սքրինինգի շրջանակում իրականացվել է ավելի քան 7700 մամոգրաֆիկ հետազոտություն։ Շարունակվում են նաև նորածնի 7 սքրինինգները, որոնք ուղղված են բնածին հիվանդությունների վաղ ախտորոշմանը։