Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարությունները հրապարակել են «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (ԹՐԻՓՓ) նախագծի իրականացման շրջանակը։ Այս փաստաթուղթը նոր քայլ է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը ձեռք բերված հանձնառությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ՝ նպաստելու Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության գործին։
Համատեղ հայտարարության համաձայն՝ Հայաստանը մտադիր է ԱՄՆ-ին առաջարկել ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության 74% մասնաբաժինը, պահպանելով 26% մասնաբաժինը։
Նախագծի նպատակները
«Թրամփի ուղի» նախագծի նպատակն է ամրապնդել Հայաստանի և Ադրբեջանի բարգավաճումն ու անվտանգությունը՝ ստեղծելով Կենտրոնական Ասիան և Կասպից ծովը Եվրոպային կապող նոր տարանցիկ հնարավորություններ։ Այն նաև նպատակ ունի խթանել ամերիկյան առևտուրն ու ընդլայնել տարածաշրջանային փոխկապակցվածությունը։
Հիմնական դրույթներ
Համատեղ հռչակագիր: Օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահի վկայությամբ Հայաստանի վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը ստորագրեցին Համատեղ հռչակագիրը, որը հիմք ստեղծեց ներպետական, երկկողմ և միջազգային տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացման համար։
Հայաստանի դեր: Հայաստանը դիտարկում է ԹՐԻՓՓ-ը որպես ենթակառուցվածքների, տնտեսական զարգացման և տարածաշրջանային ինտեգրման համար երկարատև համագործակցության հիմք։
Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համատեղ ընկերություն: ԹՐԻՓՓ-ի իրականացումը կապահովվի Հայաստանի տարածքում գործող ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության միջոցով, որի բաժնետերերն են Հայաստանը և ԱՄՆ-ը։ ԱՄՆ-ը կունենա վերահսկիչ բաժնեմաս, իսկ սկզբունքային հարցերում կապահովի Հայաստանի վերահսկողությունը։
Կառուցապատման իրավունքներ: Հայաստանը մտադիր է ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությանը տրամադրել բացառիկ իրավունքներ՝ ներառյալ երկաթուղային և ճանապարհային ցանցերի կառուցումը, շահագործումը և սպասարկումը։
«Ֆրոնտ օֆիս – բեք օֆիս» մոդել: Սահմանային և մաքսային գործունեությունը կիրականացվի «ֆրոնտ օֆիս – բեք օֆիս» մոդելով՝ օգտագործելով թվային գործիքներ անխոչընդոտ կապը դյուրացնելու համար։ Այս մոդելը նպատակ ունի բարձրացնելու ԹՐԻՓՓ-ի արդյունավետությունը՝ պահպանելով Հայաստանի ինքնիշխանությունը։
Հայաստանի ներդրում: Հայաստանը մտադիր է ներդրումներ կատարել ԹՐԻՓՓ-ի բազմամոդալ տարանցիկ երթուղու շահագործմանը վերաբերող առանձին հատուկ որոշումներում և հարցերում։
Այս նախագիծը համարվում է Հայաստանի և ԱՄՆ միջև ռազմավարական գործընկերության խորացման դրսևորումը։