Հայաստանը շուտով կհրավիրի Ազգային եկեղեցական ժողով, որի նպատակն է համոզել հասարակությանը, որ Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցում պառակտվածություն չկա։ Այս մասին ես հայտնել եմ՝ որպես ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ։
«Շուտով դուք դրա մասին ևս կիմանաք։ Երբեք մի՛ թվեք, թե այդ նիստը սարերի հետևում է։ Չէ՛, շատ մոտ ժամանակներում այն կլինի, և բոլորդ էլ կհամոզվեք, որ այն ենթադրյալ պառակտվածությունը, որ իբրև թե կա եկեղեցում, իրականում չկա։ Կան մի քանի անհատներ, ցավալի է, որ կան, և մենք մեծ հույս ունենք, որ ամեն ինչ կընկնի իր տեղը, նրանք կսթափվեն, կհասկանան, նաև համարժեք կգնահատեն ճնշումները և կլինեն եկեղեցու մեջ»,– եմ նշել ես։
Չնայած որ ես հստակ ժամկետ չեմ նշում, կարևոր է ընդգծել, որ ժողովը չի ձգձգվի։ Կան շատ կարևոր հարցեր, որոնք պետք է քննարկվեն այս մակարդակով։
Հիշեցնեմ, որ Ազգային եկեղեցական ժողովը Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու իշխանության գերագույն մարմինն է։ Այն գումարվում է Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնում։ Այս ժողովն է ընտրում Ամենայն հայոց կաթողիկոսին, որոշումներ է կայացնում ազգային-եկեղեցական հիմնահարցերի, դավանաբանական, ծիսական, կանոնական և վարչական հարցերի վերաբերյալ, սահմանում է եկեղեցական կառույցների կարգավիճակը և այլ եկեղեցիների հետ փոխհարաբերությունների հիմնադրույթները։
Ազգային եկեղեցական վերջին ժողովը տեղի էր ունեցել 2017թ․։ Դրանից հետո նման միջոցառումները պարբերաբար հետաձգվել են համաճարակի, պատերազմի և ռազմական դրության պատճառով։
Ներկայում Գերագույն հոգևոր խորհրդի նիստ է նախատեսված, որի ընթացքում կհստակեցվի Ազգային եկեղեցական ժողովի գումարման օրը։