Հունվարի 1-ից ստորագրվող աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնացման հետ կապված խնդիրների լուծման համար կառավարությունը հնարավոր է վերանայում օրենքի կիրառման ժամկետները։ Այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարը նշեց, որ ներկայումս գոյություն ունեցող իրավիճակը գնահատվում է եւ մշակվում են համապատասխան լուծումներ։ Ըստ նրա՝ խնդիրը բարդանում է նրանով, որ երկրում ներդրվում է նոր նույնականացման քարտերի եւ անձնագրերի համակարգ, որը պետք է գործարկվի այս տարվա վերջին։ Այս անցումը, նրա խոսքով, ստեղծում է բալանսի խնդիր՝ ներկայումս տրամադրվող եւ ապագայում տրամադրվելիք ID քարտերի միջեւ։
«Մենք պետք է ապահովենք, որ ոչ մի քաղաքացի չզրկվի իր աշխատանքային իրավունքից։ Այդ պատճառով էլ նոր կնքվող պայմանագրերը պարտադիր պետք է լինեն էլեկտրոնային»,- ընդգծեց նախարարը՝ նշելով, որ անցումը պետք է լինի հնարավորինս հարթ, քանի որ 200 հազար քաղաքացի դեռ չունի ID քարտ։
Արսեն Թորոսյանը հավելեց, որ քննարկվում է նաեւ այլընտրանքային տարբերակ, որի համաձայն, եթե աշխատանքատու կամ աշխատակից ցանկանում է, նա կարող է կամավոր անցնել էլեկտրոնային համակարգին։ Այս հարցի վերաբերյալ վերջնական որոշումը, նրա խոսքով, կընդունվի մոտ օրերս։