Հայաստանի կառավարությունը, որը հաճախ է մեղադրվում երկիրը ստի ու կեղծ խոստումների մեջ պահելու մեջ, շարունակում է իր ստանդարտ գործելաոճը՝ ընտրություններից առաջ փրփուրներից կառչելու փորձեր անելով։ Կորցրած վարկանիշը վերականգնելու նպատակով, իշխանությունները նորից հիշեցնում են այն գործարանների մասին, որոնք, թվում է, առաջին անգամ են ծրագրվել։
Այս անգամ խոսքը վերաբերում է շոկոլադի գործարանին, որի կառուցման մասին ազդարարել էր էկոնոմիկայի նախկին նախարարը, իսկ այսօր այդ հայտարարությունը կրկնում է նույն նախարարը։ Գործարանը, որը պետք է երեք տարի առաջ սկսվեր, դեռևս չի բացվել, բայց դա չի խանգարում, որպեսզի ընտրական քարոզչության շրջանակում այն ներկայացվի որպես նոր, ապագա արտադրական հզորություն։
«Երեք տարվա ընթացքում նախատեսվում է գործարանի ամբողջական գործարկում, որի արդյունքում արտադրական ծավալները կհասնեն օրական մինչև 200 տոննայի, իսկ աշխատատեղերի թիվը կհասնի մինչև 2000-ի»,- հայտարարում է գործող էկոնոմիկայի նախարարը։ Այսպիսով, իշխանությունները փորձում են ներկայացնել, թե երեք տարվա ընթացքում ոչ թե ոչինչ չի արվել, այլ ծրագրվել է միանգամից շոկոլադի գործարան, որը կստեղծի հազարավոր աշխատատեղեր։
Սա Հայաստանի կառավարության նմանատիպ գործելաոճի հայտնի օրինակ է։ Ժամանակին նույնիսկ ավելի զավեշտական հայտարարություններ էին արվում՝ կապված հեռուստացույցների, լվացքի մեքենաների, վերելակների, գազաբալոնների, ավտոմեքենաների, նույնիսկ ինքնաթիռների արտադրության գործարանների հետ։ Թղթի վրա բոլոր այդ գործարանները «բացվել էին», բայց իրականում ոչ մեկը չի գործել։
Այսօր Հայաստանում ոչ միայն այդ գործարանները, այլև ցանկացած նոր արտադրություն գրեթե չկա։ Իրական տնտեսությունը մատնված է անտերության, իսկ իշխանությունները շարունակում են փորձել քաղաքացիներին խաբել՝ հայտարարելով այնպիսի գործարանների մասին, որոնք իրականում երեք տարի առաջ էլ «բացվել էին»։ Այսպիսով, նրանք փորձում են ներկայացնել, թե տնտեսական աճերը և նոր աշխատատեղերի ստեղծումը իրենց ղեկավարության արդյունքն են, մինչդեռ իրականում պարզապես հայտարարագրում են նախկինում եղած գործարանների մասին՝ փորձելով դրանք ներկայացնել որպես նորություն։