Հունվարի 28-ին Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում ես հանդես եկա՝ նշելով Հայաստանի անդամակցության 25-ամյակը։ Այս հոբելյանը հնարավորություն է տալիս վերլուծել համատեղ անցած ճանապարհը՝ մարտահրավերները և ձեռքբերումները։
Սկզբում ես շնորհավորեցի ԵԽԽՎ-ի նորընտիր նախագահին և հայտնել եմ իմ երախտագիտությունը՝ հարգված եվրոպական հարթակում ելույթ ունենալու հնարավորության համար։
Ժամանակակից աշխարհի առջև ծառացած կարևոր մարտահրավերներից են ժողովրդավարությունների դեմ հիբրիդային հարձակումները, ներքին գործընթացներին արտաքին միջամտությունները և միջազգային իրավունքի խաթարումը։ Այս ամենը փորձության է ենթարկում ժողովրդավարական արժեքները և պահանջում է համատեղ ջանքեր դրանց պաշտպանության համար։ Եվրոպայի խորհուրդը, որպես ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հիմնական կառույց, կարող է ընդլայնել իր դերը՝ աջակցելով խաղաղության և վստահության վերականգնմանը։
Ես նշել եմ, որ Եվրոպայի խորհրդի անդամակցությունը հայտնի դեր է խաղացել Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման գործում։ Մենք միացել ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային, որը երաշխավորել է արդարադատության իրավունքը, մահապատժի վերացումը, որը պաշտպանում է կյանքի հիմնարար իրավունքը, ստեղծել ենք Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը, որը թույլ է տալիս քաղաքացիներին պաշտպանել իրենց իրավունքները, և օգտագործել ենք Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունները՝ ապահովելու համար օրենսդրական բարեփոխումների համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին։
Դրսից պարտադրվող բարեփոխումների գործընթացը կարող էր անվերջ շարունակվել, եթե չլիներ 2018 թվականին տեղի ունեցած խաղաղ ժողովրդավարական հեղափոխությունը, որը դարձավ փոփոխությունների շարժիչ ուժը։ Ես անձնական հիշողություններով նկարագրեցի այդ իրադարձությունը՝ ընդգծելով, որ հայ ժողովուրդը փոխեց Կառավարությունը՝ ընտրելով ազատ և արդար ընտրություններ, բաց կառավարում և կոռուպցիայից զերծ պետական ինստիտուտներ։
2018 թվականից ի վեր Հայաստանը իրականացրել է լայնածավալ բարեփոխումներ, որոնք արձանագրվել են միջազգային կազմակերպությունների կողմից, այդ թվում՝ «Freedom House»-ի, «Լրագրողներ առանց սահմանների»-ի և «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի զեկույցներում։ Մենք հաջողությամբ անցկացրել ենք երկու արտահերթ ընտրություններ, որոնք արժանացել են միջազգային ճանաչման։
Հայաստանը հավատարիմ է մնում խաղաղության գործընթացին՝ ձեռնարկելով վճռական քայլեր՝ հարավային Կովկասում կայունություն և համագործակցություն հաստատելու համար, ինչը վկայում է 2025 թվականի օգոստոսին Վաշինգտոնում կայացած Խաղաղության գագաթաժողովի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին։
Ելույթի վերջում ես վերահաստատեցի Հայաստանի կողմից ընտրված ճանապարհը՝ խաղաղության և ժողովրդավարության։ Մենք կշարունակի պաշտպանել մեր ժողովրդավարությունը՝ հավատարիմ մնալով իր ընտրած ճանապարհին։