Իրանի Գերագույն ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանին հայտարարել է, որ երկրը պատրաստվում է բանակցություններ սկսել Միացյալ Նահանգների հետ։ Այս հայտարարությունը հնչել է օրեր առաջ Ռուսաստան կատարած այցից և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններից հետո։
Ալի Լարիջանին իր X (Twitter) հաշվում գրել է, որ չնայած Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև լարվածության շուրջ ստեղծված լուրերի աղմուկին, «կառուցվածքային բանակցային միջոցառումներն առաջ են շարժվում»։
Այս հայտարարությունը հնչել է այն պահին, երբ մի շարք քաղաքական գործիչներ և փորձագետներ կանխատեսում էին Իրանին ուղղված ԱՄՆ հնարավոր հարվածներին մինչև 48 կամ 24 ժամ։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն այս շաբաթվա ընթացքում այցելել է Չինաստան, որտեղ բանակցություններ է անցկացրել ՉԺՀ արտաքին գործերի նախարար Վան Իի հետ՝ քննարկելով միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը։
Ինչ վերաբերում է Իրանի ներքին դիրքորոշմանը, ապա Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին CNN հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ վստահ է, որ կարելի է համաձայնության գալ Միացյալ Նահանգների հետ՝ երկրի միջուկային ծրագրի շուրջ։ Նա նշել է, որ չնայած վերջին տարիներին կորցրել են վստահությունը Միացյալ Նահանգների նկատմամբ որպես բանակցային գործընկերոջ, սակայն վերջին օրերին մի շարք միջնորդ պետությունների օժանդակությամբ կայացած շփումները «արդյունավետ էին»։
Ալի Լարիջանիի հայտարարությունը և Աբբաս Արաղչիի հարցազրույցը հակիրճ են ցույց տալիս, որ Իրանը, թեև լարված իրավիճակի մեջ, շարունակում է պահպանել բանակցությունների ալիքը բաց պահելու հնարավորությունը։