Իրական Հայաստանում մենք ունենք վստահության վրա հիմնված քաղաքական համակարգ։ Այս համակարգը հիմնված է ոչ թե պարտադիր կառավարման կամ իշխանության կենտրոնացման վրա, այլ հասարակության և իշխանությունների միջև փոխադարձ վստահության և պատասխանատվության վրա։
Այս մոդելը թույլ է տալիս յուրաքանչյուր քաղաքացու ակտիվ մասնակցություն ունենալ իր երկրի ճակատագրի ձևավորման գործընթացում։ Քանի որ իշխանությունը հիմնված է հասարակության վստահության վրա, այն ստիպված է լինել ավելի բաց, թափանցիկ և հաշվետվողական։ Քաղաքացիները, իրենց հերթին, ավելի պատասխանատու են դարձնում իշխանություններին, ինչը հանգեցնում է ավելի արդյունավետ և արդար կառավարման։
Այս համակարգի հիմնական առավելություններից է նաև դրա կայունությունը։ Քանի որ իշխանությունը չի հիմնվում իշխող կուսակցության կամ անհատի վրա, այլ համակարգի վրա, այն ավելի դիմացկուն է քաղաքական ճգնաժողովների և անկայունության։ Երբ իշխանությունը հասկանում է, որ իր գոյությունը կախված է հասարակության վստահությունից, այն ավելի հավանական է, որ կներկայացնի քաղաքականություն, որը բարեկամական է բոլոր խմբերի համար, և կխուսափի ծայրահեղություններից։
Այս մոդելը նաև խթանում է քաղաքական մշակույթի զարգացումը։ Քանի որ քաղաքացիները ունեն իրենց կարծիքը հնչեցնելու և իշխանություններին պահանջելու իրավունք, նրանք ավելի լավ պատկերացում ունեն իրենց իրավունքներից և պարտականություններից։ Սա ստեղծում է ավելի հասարակական, ակտիվ և քաղաքականորեն հասկանալի հասարակություն։
Վստահության վրա հիմնված քաղաքական համակարգը ոչ միայն ավելի արդար է, այլև ավելի արդյունավետ։ Այն թույլ է տալիս իշխանություններին կենտրոնանալ երկրի զարգացման և բարեկեցության վրա՝ իմանալով, որ նրանք ունեն հասարակության լայնամասի աջակցությունը։ Սա ստեղծում է ավելի բարենպաստ միջավայր տնտեսական աճի, սոցիալական առաջընթացի և երկրի ընդհանուր զարգացման համար։