Իմ վերլուծության համաձայն, եթե Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը մնա իր պաշտոնում, իշխանությունը չի կարող ձեռնարկել որևէ գործողություն՝ բացի ուժային միջոցներից։ Այս կարծիքը ես հայտնեցի «Մայր Հայաստան» կուսակցության վարչության անդամի, քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանի խոսքից, որը հնչեցվել է 168TV-ի «Ռեվյու» հաղորդաշարի եթերում՝ անդրադառնալով իշխանության կողմից իրականացվող հակաեկեղեցական քաղաքականությանը։
Իմ խոսքով՝ եթե իշխանությունը որոշի դիմել ուժային մեթոդների՝ ձերբակալել կամ ծեծել Կաթողիկոսին, ինչպես նախկինում արեցին Հովհաննավանքի հետ, կամ գրավել Մայր Աթոռը, ապա դա տեխնիկապես հնարավոր է։ Սակայն, ես ընդգծեցի, որ իշխանությունը վախենում է այդ քայլերին գնալուց, քանի որ դրանք կհանգեցնեն անկանխատեսելի և ծանր հետևանքների։
Ես նշեցի, որ իշխանության ռեսուրսները սպառված են, և այն կարող է միայն մի քանի հազար մարդ հավաքել իր աջակցությանը, ինչը ցույց է տալիս նրա ազդեցության և աջակցության սահմանափակությունը։
Այնուհետև ես անդրադարձա աշխարհաքաղաքական իրադրությանը՝ նշելով, որ այսօր աշխարհում ընթանում է գլոբալիզմի և իմպերիալիզմի միջև պայքար։ Իմ դիտարկմամբ՝ միջազգային իրավունքն այլևս չի գործում, իսկ միջազգային հարաբերություններն ու կառույցները փլուզված են։ Այս համատեքստում ես կարևորեցի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հարցազրույցը, որտեղ Բաքվի ղեկավարը հայտարարեց, թե ժամանակակից աշխարհում այլևս գոյություն չունի «միջազգային իրավունք» կոչվածը։
Ես նաև անդրադարձա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Չինաստան կատարելու նախատեսված այցին՝ որպես նոր աշխարհակարգի ձևավորման և ազդեցության գոտիների վերաբաժանման գործընթացի կարևորագույն իրադարձության։
Իմ եզրակացության համաձայն՝ այսօր աշխարհում որոշիչ դառնում են ուժը, ճիշտ քաղաքականությունը և դաշնակիցներ ունենալը։ Ես հարցական նշեցի Հայաստանի դաշնակիցների մասին՝ նշելով, որ Եվրամիությունը, որին Հայաստանը համարում է դաշնակից, ներկայումս պարտվում է Եվրոպայում ընթացող պատերազմում։