Նոր տարվա նախաշեմին անսպասելիորեն ԱԱԾ մեկուսարանից ազատ արձակվեց ավելի քան կես տարի բանտարկված «Մեր ձեւով» շարժման առաջնորդ, միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանը։ Նախկին ՔՊ-ական, դատավոր Սարգիս Պետրոսյանը միլիարդատիրոջ համար տնային կալանք սահմանեց, ինչպես նաեւ՝ 4 միլիարդ դրամի գրավ։
Այս անսպասելի քայլի պատճառները եւ հետեւանքները դարձան քաղաքական եւ հասարակական շրջանակներում ակտիվ քննարկման թեմ։ Իշխանական շրջանակներում եւ սոցիալական ցանցերում տարածվեց այն թեզը, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ցուցաբերելով մարդասերություն եւ հումանիստ մոտեցում, թույլ է տվել Կարապետյանին՝ Ամանորը տանը անցկացնել։
Մինչ այս քննարկումները շարունակվում էին, երեկ վերաքննիչը բեկանեց առաջին ատյանի որոշումը եւ Սամվել Կարապետյանի համար կրկին կալանք սահմանեց։ Այս ընթացքում Կարապետյանը բժշկական օգնության էր կարիք ունեցել եւ տեղափոխվել էր բժշկական հաստատություն՝ երկկողմանի թոքաբորբ եւ քովիդ-19 հիվանդությամբ։
Այս իրադարձությունների շարքը, որը տեղի ունեցավ ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում, հանգեցրեց բազմաթիվ հարցերի եւ ենթադրությունների։ Ինչու՞ էր իշխանությունը նախազգուշացում չտալով ազատ արձակել միլիարդատերին, իսկ հետո՝ նույնիսկ ավելի կտրուկ քայլ կատարել՝ նրան կրկին բանտ ուղարկելով։
Այս վայրիվերումները եւ անկանոն որոշումները, որոնք հաջորդում են միմյանց, հաճախ ենթարկվում են քննադատության՝ որպես իշխանության անկանոն եւ հաճախակի փոփոխվող քաղաքականության արտահայտություն։ Այսպիսի վարքագիծը հաճախ մեկնաբանվում է որպես իշխանության անկանոն պսիխիկայի եւ անկանխատեսելի որոշումների արդյունք։
Այս իրադարձությունների հետ կապված հարցերին եւ ենթադրություններին անդրադառնալիս ԼՀԿ-ի ղեկավար էդմոն Մարուքյանը նշել էր, որ խոսքը պայմանավորվածության մասին չէր կարող լինել։ Նրա կարծիքով՝ Փաշինյանը պարզապես փորձում էր կասեցնել Կարապետյանի աճող հեղինակությունը եւ վարկանիշը՝ իր համար վարկանիշ շահելով՝ որպես մարդասեր ղեկավար։ Նա նաեւ ենթադրել էր, որ նման որոշումներով իշխանությունները փորձում են սերմանել կասկածներ՝ պայմանավորվածության մասին, եւ հետո՝ հերքել այդ կասկածները՝ ցույց տալով, թե իրենք «կանոններին են հետեւում»։