Այսօր Թալինի սուրբ Աստվածածին եկեղեցում տեղի ունեցած իրադարձությունները խորը ցնցում են հասցրել քաղաքի հավատավորներին։ Քաղաքապետ Տավրոս Սափեյանը, իր աջակիցների և կարգալույծ եղած քահանա Արամայիս Թախմազյանի հետ միասին, խոչընդոտել են եկեղեցու հոգևոր հովիվին՝ Տեր Հայկին, մտնելու և Սուրբծննդյան պատարագ մատուցելու։
Իրավիճակը սկսվեց այն պահին, երբ քաղաքապետը և նրա խմբակը, նախքան Տեր Հայկի ժամանելը, արդեն ներս էին մտել եկեղեցին և պահանջել էին, որ պատարագը մատուցի նախկինում կարգալույծ եղած քահանան։ Ոստիկանության ուժերը, որոնք շրջապատում էին եկեղեցին, չեն ձեռնարկել միջոցներ՝ Տեր Հայկին ներս մտնել տալու համար։
Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը, որը տեղում էր, հայտարարել է, որ այս գործողությունը «գիտակցված և համակարգված սրբապղծություն է՝ ուղղված Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դեմ»։ Նա նաև նշել է, որ «որևէ իշխանություն, որևէ պաշտոնյա կամ կարգալույծ անձ չի կարող իրեն վերապահել իրավունք՝ ոտնահարելու սրբավայրը, խաթարելու եկեղեցական կարգը և վիրավորելու հավատավոր ժողովրդի հոգևոր զգացմունքները»։
Այս իրադարձությունը հիշեցնում է դեկտեմբերի 31-ի մի այլ դեպք, երբ Տավրոս Սափեյանը նույնպես խոչընդոտել էր Նռօրհնեքի ծեսը՝ պահանջելով, որ այն մատուցի կարգալույծ եղած քահանան։
Արագածոտնի թեմը հինգ օր առաջ է ահազանգել՝ նախազգուշացնելով, որ Թալինի քաղաքապետն ու նախկին քահանան զբաղված են այս գործով։ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը նշել է, որ այս գործողությունները իրականացվում են իրավապահների հովանավորչությամբ։
Իրավիճակի հետ կապված հարցումներին Գլխավոր դատախազությունը և Քննչական կոմիտեն պատասխան չեն տվել։
Որպեսզի խուսափի հնարավոր բախումներից, եկեղեցու հոգևորականները Սուրբծննդյան պատարագը մատուցել են հարևան Մաստարայի եկեղեցում։