Հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները պետք է դիտարկվեն որպես ոչ թե իշխանության համար պայքար, այլ որպես Հայաստանի եւ հայկական աշխարհի անվտանգությանը սպառնացող գործոնների լուծման հնարավորություն։ Այս կարծիքը հայտնեց ՀՀԿ-ի Գլխավոր մարմնի անդամ, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը «Հայկական օրակարգ» նախագծի կազմակերպած պանելային քննարկման ընթացքում։
Նրա խոսքով՝ եթե 2026 թվականին քաղաքական ուժերը կամ ընտրողները կենտրոնանան միայն իշխանության ձեռքբերման վրա, դա կհանգեցնի վերջիններին՝ թուրք-ադրբեջանական ազդեցությանը։ Զաքարյանը նկատեց, որ ԵՄ-ն, Արեւմուտքը, ՌԴ-ն եւ նույնիսկ Չինաստանը չեն մտածում այս ընտրությունների մասին որպես իշխանական փոփոխության միջոց, այլ որպես իրենց ռազմավարական շահերի իրագործման հնարավորություն։
«Մեր խնդիրն այն է, որ գտնենք մեր լուծումները՝ հիմնված փաստարկների եւ ճիշտ վերլուծության վրա։ Այս ընտրությունները պետք է լինեն գործընթացի եւ գաղափարների տեսքով, ոչ թե ընթացակարգի։ Մենք պետք է ընտրենք այն մեխանիզմները եւ ճանապարհները, որոնք կօգնեն մեր երկրին դուրս գալ այս իրավիճակից», – նշեց նա՝ հավելելով, որ ՀՀԿ-ն կմասնակցի ընտրություններին՝ այդ նպատակով։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը համաձայնեց, որ ընդդիմադիր քաղաքական դաշտում կա ընդհանուր հասկացություն, որ այս ընտրությունները ճակատագրական են, եւ կա կոնսենսուս՝ այդ հնարավորությունը չփոշիանալու համար։
Վահե Հովհաննիսյանը, «Այլընտրանքային նախագծեր» նախաձեռնության համակարգողը, իր հերթին նշեց, որ ընտրությունների արդյունքը կլինի կամ Հայաստանի, կամ Ադրբեջանի կողմից երկրի վերահսկողության հաստատումը։ Նրա կարծիքով՝ վճռորոշ դեր կխաղա քաղաքացու ձայնը, որը պետք է քվեարկի իր խղճին համապատասխան՝ ընտրելով այն ուժերին, որոնք առաջարկում են Հայաստանին դուրս բերելու ճանապարհ։
Ըստ Մանուկյանի՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կարող են դառնալ ՌԴ-Արեւմուտք առճակատման մի ճակատ, որը կհանգեցնի Մոլդովայի սցենարի կրկնությանը, եւ որտեղ ՀՀ գործող իշխանությունը թեթեւ ձեռքով կթողնի Ադրբեջանին ընտրությունների արդյունքները կառավարելու հնարավորությունը՝ մինչեւ ընտրությունների չեղարկմանը հասնելը։