Հինգշաբթի՝ հունվարի 8-ին, ես՝ Ալլա Գրիգորյանը, զոհված զինծառայողների՝ Սամվելի և Արսենի մայրը, Հայաստանի կառավարության շենքի դիմաց հրապարակային բողոքի ակցիա է իրականացրել՝ պահանջելով արդյունքի սպասումից դուրս գալու համար։
Իրենց մահացած որդիների մեքենան վաճառելուց ստացված գումարը, որը նախատեսված էր զինծառայողների որդիների շիրմաքարերը կառուցելու համար, 2024 թվականին ինձնից վերցրեցին։ Սակայն, ինչպես ես պնդում եմ, այդ գումարը չի օգտագործվել նշված նպատակով, այլ գողացվել է ինձնից։
Այս հարցի վերաբերյալ դատական գործընթացը արդեն 3 տարի է, որ տևում է։ Դատական նիստերին մեղադրյալը հաճախ ներկայանում է առանց իր պաշտպանի։ Խնդիրը կայանում է նրանում, որ առանց պաշտպանի դատական նիստին մասնակցելը օրինական չէ։ Յուրաքանչյուր նիստի նախօրեին ինձ նշանակվում է հանրային պաշտպան, սակայն ես՝ անհայտ պատճառով, 1 օր առաջ հրաժարվում եմ նրանից։
Իմ փաստաբանը նույնպես անդրադարձել է իրավական համակարգի խնդիրներին՝ նշելով, որ այն դարձել է այնպիսի երկիր, որտեղ պետական մարմինները կարող են մարդու տուն մտնել և խայտառակ ձևով ձերբակալել, սակայն արդարադատությունը չի կարողանում բերման ենթարկել դատարան՝ գողություն կատարած երկու տղաներին կորցրած մոր դիմումի հարցում։
Ես պահանջում եմ հանդիպում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ պահանջելով բացատրություն, թե ինչու իր դիմումի վերաբերյալ արդարադատության գործընթացը չի առաջընթացում։