Այսօր՝ փետրվարի 10-ին, Երևանի Դավիթ Բեկի պողոտայի մի քանի կիլոմետրանոց հատվածում և Դավիթաշենի կամրջի վրա առաջացած հսկայական փոսերի պատճառով տասնյակ ավտոմեքենաներ են կրել վնաս։ Ընդհանուր առմամբ, վնասվել է մոտ 30-ից ավելի ավտոմեքենա, որոնցից մի քանիսի անվահեծանները կոտրվել են, իսկ մյուսներին՝ անվադողերը պայթել։
Բարեբախտաբար, ողբերգական հետևանքներից խուսափելու համար տուժածներ չկան։ Փոսերի մեջ ընկնելու հետևանքով մի քանի վարորդներ հայտնել են, որ իրենք կամ իրենց ուղևորները գլխով հարվածել են դիմապակուն, ինչի արդյունքում դրանց վրա ճաքեր են առաջացել։
Այս իրավիճակում օգնության են հասել շարժական վուլկանիզացիա ծառայությունների մասնագետները, ովքեր տեղում են վերանորոգել անվադողերը։ Պարեկային ծառայության պարեկները՝ գումարտակի հրամանատար Լևոն Բադալյանի, գումարտակի հրամանատարի տեղակալ Կարեն Ավետիսյանի և վաշտի հրամանատարի տեղակալ Տիգրան Խուդանյանի գլխավորությամբ, հարցի ժամանակավոր լուծման նպատակով բերել են 30-ից ավելի անվադող և դրանք տեղադրել փոսերի մեջ։ Ոստիկանները նաև անվադողերի վրա ոստիկանության լուսային ժապավեններ են փաթաթել՝ վարորդներին զգուշացնելու համար։
Վարորդները շնորհակալություն են հայտնել շարժական վուլկանիզացիայի աշխատակիցներին և պարեկներին՝ նշելով, որ նրանք առաջիններն են իրենց օգնության հասել։ Ինչ վերաբերում է վնասների փոխհատուցմանը, այդ հարցը մնացել է անպատասխան։
Ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանի հետ զրույցի ընթացքում մի քանի վարորդներ, ովքեր չուզեցին խոսել տեսախցիկի առաջ, հայտնել են իրենց զայրույթը՝ նշելով, որ գույքահարկ են վճարում, բայց փոխարենը պետք է ապահովագրված լինեն փոսերի պատճառով առաջացած վնասներից։ Նրանք նաև հարցնել են, թե ով է տեսել 21-րդ դարում նման անտարբերություն ցուցաբերվի ժամանակին հարկն ու վարկը վճարած քաղաքացու նկատմամբ։
Վարորդները կոչ են արել Երևանի քաղաքապետին և Էրեբունու թաղապետին՝ ավելի սրտացավ մոտեցում ցուցաբերել հարցին և փոխհատուցել վարորդների կրած վնասները։ Նրանք առաջարկել են, որ ի փոխարեն, որպեսզի վարորդները զգուշանան, պետք է ստեղծվեն պաշտպանիչ վահաններ փոսերի վրա։