Այսօր Հայաստանում տեղի ունեցած հիմնական իրադարձությունը իշխանության ներկայացուցիչների՝ Սուրբ Ծննդյան տոնի առթիվ տեղի ունեցած ծեսին մասնակցությունն էր։ Այս քայլը, որը տեղի ունեցավ Երևանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ մայր տաճարում, հանգեցրեց լայն հասարակական արձագանքի և քննադատության։
Իշխանական շրջանակների ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հավաքվել էին տաճարում՝ ծեսին մասնակցելու և հավատացյալներին Սուրբ Ծննդյան շնորհավորելու նպատակով։ Սակայն այս քայլը, որը համարվում է ավանդապահական, ստիպեց տաճարի հոգևորականներին և հավատացյալներին դիմել ոչ սովորական միջոցների՝ իրենց դժգոհությունը հայտնելու համար։
Տաճարի դռները փակվեցին, և հավատացյալները, որոնք հավաքվել էին ծեսին մասնակցելու համար, մնացին դրսում՝ ստիպված լինելով ցրվել։ Այս իրադարձությունը, որը տեղի ունեցավ տոնական օրերին, ցույց տվեց հասարակության և իշխանության միջև առկա լարվածությունը և հարցեր, որոնք վերաբերում են եկեղեցու և պետության հարաբերություններին։
Այս իրադարձությունը դարձավ օրվա հիմնական թեմա և արագորեն տարածվեց հանրային ոլորտում՝ առաջացնելով բազմաթիվ քննարկումներ և վերլուծություններ։ Այն նաև ընդգծեց հայկական հասարակության մեջ առկա սոցիալական և քաղաքական լարվածության աստիճանը։