Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) ընդունել է բանաձև, որի համաձայն Ադրբեջանին կոչ է արվում ազատ արձակել այնտեղ պահվող բոլոր հայերին։ Այս մասին իմ ֆեյսբուքյան էջում հայտնել եմ՝ որպես ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար։
Բանաձևը կոչվում է «Վեհաժողովի մոնիտորինգի ընթացակարգի առաջընթացը»։ Հայաստանին վերաբերող հատվածում վեհաժողովը խորը մտահոգություն է հայտնում «Եկեղեցու մի քանի հոգևորականների կողմից իշխանություն բռնազավթելու ծրագրերի մասին տեղեկությունների առնչությամբ»։ Ադրբեջանին վերաբերող հատվածում, ի թիվս այլնի, կատարվում է հայերին ազատ արձակելու կոչը։
Այս բանաձևի ընդունումը տեղի է ունեցել Ստրասբուրգում։ Ես հունվարի 26-ին ընտրվել եմ ԵԽԽՎ փոխնախագահ։
Աշխարհում ընթացող իրավիճակը բարդ է, և մեր տարածաշրջանում՝ առավել ևս։ Իմ աշխատանքի հիմնական ուղղություններից մեկը Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վրա ազդեցություն ունենալն է։ Ռուսաստանը փորձում է խուսափել մարգինալացումից Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացում։
Այլ հարցերով, որոնք մեր ուշադրության կենտրոնում են, կարելի է համարել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Պետրոսյանի կողմից իրավասու մարմիններից պահանջվող պարզաբանումները Ջոն Կիրակոսյանի անվան դպրոցում տեղի ունեցածի մասով։ Կրթության և գիտության նախարարությունը (ԿԳՄՍ) նույնպես մտահոգություն է հայտնել երեխաների ներկայությամբ տեղի ունեցած հատուկ գործողության վերաբերյալ։
ՀՀ ոստիկանության ղեկավար Վահե Ղազարյանը նշել է, որ կոկաինի հայտնվելը Հայաստանում բարդ խնդիր է, և բոլոր բեռները ստուգելը տեխնիկապես անհնար է։ Նա խորհուրդ է տվել օգտվել համացանցում առկա որոնման համակարգերից՝ պարզելու համար, թե տարեկան քանի տոննա թմրանյութ է մտնում Եվրոպական Միություն։