Երեկ Նյու Դելիում տեղի ունեցավ Եվրոպական Միության և Հնդկաստանի միջև կայացած գագաթնաժողովի պաշտոնական մեկնարկը։ Հանդիպմանը ներկայացել են Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան։
Գագաթնաժողովի ընթացքում առաջնորդները կընդունեն ԵՄ-Հնդկաստան համատեղ ռազմավարական օրակարգ։ Այս փաստաթուղթը նախատեսում է երկու կողմերի միջև ռազմավարական համագործակցության խորացումը չորս հիմնական ոլորտներում։
Առաջին ոլորտը բարգավաճումն ու կայունությունն է, երկրորդը՝ տեխնոլոգիան և նորարարությունը, երրորդը՝ անվտանգությունն ու պաշտպանությունը, իսկ չորրորդը՝ գլոբալ խնդիրների լուծման հարցում համատեղ ջանքերը։
Հանդիպման օրակարգում առանձին կետ է նաև ԵՄ-ի և Հնդկաստանի միջև առևտրային կապերի զարգացումը։ Կատարվելու են քննարկումներ՝ 2007 թվականին սկսված, իսկ 2022 թվականին վերսկսված ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցությունների համատեքստում։ Այս համաձայնագիրը, եթե հաջողությամբ ավարտվի, կխթանի երկկողմ առևտրային և ներդրումային կապերը՝ նպաստելով երկու երկրների տնտեսական աճին։
Առաջնորդները կքննարկեն նաև անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում ԵՄ-ի և Հնդկաստանի միջև ավելի սերտ համագործակցության հնարավորությունները՝ հատկապես անվտանգության և պաշտպանության գործընկերության հաստատման շրջանակում։