Այսօր Եվրոպական խորհրդի (ԵԽԽՎ) հայկական պատվիրակության անդամները Ստրասբուրգից տեսաուղերձով հայտնել են, որ համազեկուցողների հետ հանդիպման ընթացքում մանրամասն ներկայացրել են Հայաստանում քաղբանտարկյալների վիճակը և դատական համակարգի առկա խնդիրները։
Հանդիպմանը ներկայացված պահանջներից մեկը, որը, ինչպես նշել են պատվիրակության անդամները, միջազգային կառույցների կողմից ավելի հաճախ էր կիրառվում, վերջերս կարծես մոռացվել է։ Նրանք հույս ունեն, որ իրենց կոչը տեղ կհասնի և կունենա իր արդյունքը։
Հայկ Մամիջանյանը, Արմեն Ռուստամյանի և Արմեն Գևորգյանի հետ միասին, համազեկուցողներին ներկայացրել է բոլոր քաղբանտարկյալների՝ Նարեկի, Վազգենի, Դավիթի, պարոն Կարապետյանի, սրբազան հայրերի և Արթուր Սարգսյանի հարցերը։ Նրանք մանրամասն խոսել են մարդու իրավունքների ոտնահարումների, դատական համակարգի խնդիրների և հակաժողովրդավարական գործընթացների մասին։ Հանդիպման զգալի մասը նվիրված էր եկեղեցու դեմ ծավալված արշավին։
Հայկ Մամիջանյանը նաև հորդորել է քաղաքացիներին տաք հագնվել և զգուշացրել Փաշինյանի կողմից տարածվող «քարոզչական ստերին» չհավատալու մասին։ Նրա խոսքով՝ այս խորհուրդը ուժի մեջ է, անկախ նրանից, թե ով է այն հայտարարում՝ ինքը՝ Փաշինյանը, նրա քարոզիչները, թե «Նիկոլ Փաշինյան-2-ը»։
Հայկ Մամիջանյանը նաև հայտնել է, որ չունի մտադրություն այս թեմայի շուրջ ավելի մանրամասն խոսելու։