Իմ թիմի և իմ անունից՝ որպես «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար, ես, Արման Թաթոյանը, ցանկանում եմ դիմել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսին՝ նրա Հայաստան կատարելիք այցի առիթով։
Ձեր «Հիլբիլիի էլեգիա» գրքում ընտանիքին և հայրենիքին նվիրված անզիջում հավատարմության մասին տողերը, որոնք խորապես ոգեշնչող են, հիշեցնում են հայ ժողովրդի հոգին և արժեքները։
Մենք, որպես «Միասնության թևեր» նախաձեռնությունը, ունենք բազմաթիվ փաստաթղթեր, որոնք կարող են օգտակար լինել Միացյալ Նահանգների կողմից տարածաշրջանում իր քաղաքական դիրքորոշումը ձևավորելու համար։ Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել երեք հիմնական խնդրի վրա, որոնք, թեև հայտնի չեն լայն հանրությանը, սակայն խորապես հուզում են հայաստանցիներին։
Առաջին խնդիրը Ադրբեջանում անօրինական պահվող հայ գերիների և պատանդների հարցն է։ Այս մարդիկ, որոնցից շատերը քրիստոնյաներ են, պահվում են ռազմական գերության մեջ միակ «հանցանքի» համար, որը նրանց հավատն ու ազգային ծագումն է։ Նրանց ազատման հարցը հայ ժողովրդի համար առաջնային է։
Երկրորդ խնդիրը Ադրբեջանի կողմից 2021 թվականից հետո Հայաստանի սահմանային ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր տարածքի օկուպացումն է։ Այս ագրեսիվ գործողությունը ստեղծում է անվտանգության և անկայունության մթնոլորտ՝ սահմանային բնակչությանը մշտական անհանգստության մեջ պահելով։
Երրորդ և ամենահրատակավոր խնդիրը 2023 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) նկատմամբ իրականացրած էթնիկ զտումների մասին ապացույցներն են։ Այս ագրեսիայի հետևանքով 120,000 մարդ իրենց դարավոր հայրենիքից բռնի տեղահանվեց՝ դառնալով հանրային ճգնաժամի և մարդասիրական աղետի զոհեր։
Ես նաև ցանկանում եմ նշել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի և նախագահ Թրամփի միջև եղած տարբերությունը։ Ձեր նախորդի ջանքերի շնորհիվ ոչ միայն կանխացվել է Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիան, այլև վերադարձվել են անգամ կորած համարվող գերիներ։
Մենք հայերը վստահ ենք, որ ԱՄՆ փոխնախագահը կարող է ազատել Բաքվում պահվող բոլոր 19 հայ գերիներին ու պատանդներին՝ հազարավոր ընտանիքներին բերելով հույս և արդարություն։ Մենք նաև հավատում ենք, որ ԱՄՆ-ի ջանքերը խաղաղություն հաստատելու համար կհաջողակ լինեն, երբ Ադրբեջանը դուրս գա Հայաստանի օկուպացված տարածքներից, իսկ բռնի տեղահանված հարյուր հազարավոր քրիստոնյա հայերի իրավունքները վերականգնվեն։