Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը ներկայումս դատարաններում քննում է 155 հայցապահանջ, որոնց ընդհանուր հայցագինը կազմում է 595 միլիարդ 817 միլիոն դրամ։ Այս գումարը համարժեք է շուրջ 1 միլիարդ 572 միլիոն ԱՄՆ դոլարի։
Հայցերով պահանջվում է Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնել 324 շարժական, 1463 անշարժ գույք և 440 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն։ Դրամական պահանջը կազմում է 518 միլիարդ 428 միլիոն դրամ։
Հայցապահանջները վերաբերում են մի քանի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց, այդ թվում՝ Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և նրա ընտանիքի անդամներին, Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանին, Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին, Պետական եկամտային կոմիտեի նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին, ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին, Հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Լյովա Սարգսյանին և նրանց ընտանիքի անդամներին։
Այս հայցերի նպատակն է պետությանը վերադարձնել ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված և օրինական ճանապարհով ձևավորված գույքը։