Որպես Գյումրու քաղաքապետ՝ ես ստիպված եմ հրապարակել այս ուղերձը՝ իմ կալանավորման պայմանների և իմ ու երկրի այլ քաղբանտարկյալների նկատմամբ կիրառվող վերաբերմունքի մասին։
Արդեն ավելի քան երեք ամիս է, ինչ ես զրկված եմ ազատությանց՝ իշխանությունների կամայական որոշմամբ։ Իմ և մյուս քաղբանտարկյալների նկատմամբ իրականացվում է նպատակադրված քաղաքականություն, որի հիմքում ընկած է Նիկոլ Փաշինյանի կամակատար իրավապահների և դատական իշխանության ներկայացուցիչների կողմից իրավունքների զրկումը։
Մենք պահվում ենք անմարդկային պայմաններում, որոնք նպատակ ունեն ոչ թե պատժել, այլ ճնշել և խորտակել։ Իրավիճակը հասել է այն մակարդակի, որ ինձ թույլ չեն տալիս իրականացնել տարրական իրավունքներ, ինչպիսիք են պատարագների մասնակցությունը կամ անհրաժեշտ բժշկական օգնությունը ստանալը։ Բժիշկի ցուցման դեպքում նույնիսկ շտապ բուժօգնության խմբին չեն թույլ տալիս մտնել իմ բանտային խուցը, թեկուզ հիվանդանոց տեղափոխելու նպատակով։
Սա ոչ թե արդարադատության բացակայությունն է, այլ դանդաղ մարդասպանություն։ Որպես հասարակական գործիչ՝ ես հորդորում եմ Հայաստանի անկախ լրագրողներին և լրատվամիջոցներին՝ այս իրավիճակի վերաբերյալ լռել չլինել։ Խնդրում եմ նրանց՝ մտնել ԱԱԾ-ի մեկուսարան և սեփական աչքերով համոզվել այն պայմանների մասին, որոնց են ենթարկվում իշխանության դեմ արտահայտված մտքերը։ Այս փաստերը պետք է հստակ և անխեղծ ներկայացվեն միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին։
Իմ կալանավորման շուրջ ռուսաստանյան որոշ գործիչների կողմից հնչած հայտարարությունները, կարծում եմ, պետք է ընկալվեն որպես զգոնության կոչ՝ սպասվող աշխարաքաղաքական փոփոխությունների և վերադասավորումների նախօրյին։
Այսպիսով, ես հույս ունեմ, որ հասարակականությունը կլինի զգոն և կաջակցի մեր պայքարին՝ ազատության և արդարության համար։