ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանում շարունակվում է Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի, գլխավոր ճարտարապետ Հենրիկ Գասպարյանի և գործարար Սևակ Գոմցյանի գործով դատական նիստը։ Այս նիստի ընթացքում փաստաբանական խումբը ներկայացրեց միջնորդություն՝ փոխելու Վարդան Ղուկասյանի խափանման միջոցը՝ հիմնվելով նրա առողջական վիճակի վատթարացման վերաբերյալ տեղեկությունների վրա։
Փաստաբանական խումբը, որի մեջ մտնում են հինգ փաստաբաններ, առաջարկում է դիտարկել գրավով ազատ արձակումը կամ այլընտրանքային խափանման միջոց՝ տնային կալանքը։ Նրանց շարքերին միացել է նաև «Մեր ձևով» շարժման Գյումրու համակարգող, փաստաբան Ռուբեն Մխիթարյանը։
Այս հարցումը բարձրացնելու հիմքը դարձավ փաստաբան Զարուհի Փոստանջյանի կողմից հրապարակված կարևոր փաստաթուղթը՝ Վարդան Ղուկասյանի առողջական վիճակի մասին։ Նա նշեց, որ հունվարի 19-ին, դատարանից շտապ բուժօգնության կանչից հետո, պարոն Ղուկասյանին տեղափոխել են ոչ թե հիվանդանոց, այլ քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ նրան բժշկական օգնություն չեն ցուցաբերել։
Փաստաբանական կողմը ՄԻԵԴ-ին է դիմել հրատապ միջոց կիրառելու խնդրանքով։ Զարուհի Փոստանջյանը նշեց, որ ՄԻԵԴ-ին են տրամադրել Վարդան Ղուկասյանի ամբուլատոր քարտը, որը նախկինում փաստաբաններին տրամադրել էին հրաժարվել։ Քարտի վերլուծության արդյունքում փաստաբանները նկատել են, որ որևէ հետազոտություն չի կատարվել, իսկ նշանակված բուժումը, ըստ նրանց, հակացուցված է։
Փաստաբանը նաև հայտնեց, որ պարոն Ղուկասյանի մոտ շաքարային դիաբետի վիճակը զգալիորեն վատացել է՝ դիաբետի միջին աստիճանից վերածվելով ծանր դիաբետի։ Նա նաև նշեց, որ պարոն Ղուկասյանը միայնակ է իրականացնում դիաբետի վերահսկողությունը՝ իր գիտելիքներով, և նշանակված դեղերը կարող են բերել սրտի կանգի։ Ըստ նրա՝ երիկամների վիճակը ևս կտրուկ վատացել է, ինչը կարող է հանգեցնել երիկամային անբավարարության։
Զարուհի Փոստանջյանը նաև նշեց, որ պարոն Ղուկասյանին երեք ամիս է՝ պահում են ծխողների խցում, ինչը, նրա կարծիքով, անմարդկային վերաբերմունք է։ Նա նաև հավելեց, որ խցերում հնարավոր չէ ֆիզիկական ակտիվություն ցուցաբերել, ինչը հիվանդության ընթացքը բարդացնում է։
Փաստաբանը նաև հայտնեց, որ դիմել են այլընտրանքային դատաբժշկական փորձաքննության, որի արդյունքները, ՌԴ-ի բժիշկների կողմից տրամադրված և նոտարական վավերացված, ցույց են տալիս, որ պարոն Ղուկասյանին նշանակվել է հակացուցված դեղ, ինչը, փաստաբանի կարծիքով, սպանության փորձ է։
Մեղադրող կողմը, իր հերթին, հակադրեց, որ ՌԴ փորձագետների հետազոտությունը չի հերքել հայ փորձագետների եզրակացությունը և չի հայտնաբերել առողջական վիճակի հետ կապված որևէ նոր հանգամանք։ Նա նշեց, որ պարոն Ղուկասյանն ունի առողջական խնդիրներ, որոնք պահանջում են պարբերական բուժում, և եթե վիճակը վատացել է, պետք է ներկայացվեն համապատասխան հիմնավորումներ։
Վարդան Ղուկասյանն իր հերթին նշեց, որ դատարանը նրան այցելել են նաև մաշկային գինեկոլոգ, ինչը, նրա խոսքով, անհասկանալի է։