Իսրայելական լրատվական աղբյուրների համաձայն՝ Գազայի հատվածում իրավիճակը գտնվում է բարդ և անկանխատեսելի փուլում։ Իսրայելի զինված ուժերի (ՑԱՀԱԼ) հրամանատարությունը Նաթանյահուի կառավարությանը ներկայացրել է «փակ զեկույց», որում պահանջվում է արգելել բեռնատար մեքենաների մուտքը Գազայի հատված։ Այս քայլը, ինչպես նշվում է, հիմնավորվում է ռազմական հետախուզության տվյալներով, որոնց համաձայն՝ «մարդասիրական օգնության» անվան տակ ՀԱՄԱՍ-ը ստանում է ռազմական կարողություն վերականգնելու համար անհրաժեշտ միջոցներ։
Այս ֆոնին, ծավալվում են բանակցություններ Գազայի կառավարման նոր մոդելի՝ պաղեստինյան «Տեխնոկրատների կառավարության» կողմից լիազորությունների կատարման շուրջ։ Ըստ աղբյուրների՝ այս անցումը «ամենայն հավանականությամբ» տեղի կունենա առաջիկա կիրակի, փետրվարի 1-ին։ Պլանավորվում է, որ «Տեխնոկրատների կառավարության» անդամները Գազայի հատված մուտք կգործեն Եգիպտոսի տարածքից՝ անցնելով Ռաֆիահ անցակետը։
Այս պլանների իրականացումը խոչընդոտվում է միջազգային տարաձայնություններից։ Իսրայելը և ԱՄՆ նախագահի կազմավորած «Խաղաղության խորհուրդը» լուրջ տարաձայնություններ ունեն Ռաֆիահ անցակետի լիակատար վերականգնման հարցում։ Ինչպես հայտնի է, Ռաֆիահ անցակետը Գազայի միակ մայրցամաքային սահմանն է Եգիպտոսի հետ, և դրա գործունեության վերսկսումը կարևորագույն պայման է Գազայի բնակչությանը մարդասիրական օգնություն և անհրաժեշտ պարագաներ տեղափոխելու համար։
Այս ծրագրի իրականացման հետ կապված խնդիրներին ավելանում է նաև միջազգային հանրության անհամաձայնությունը։ Չնայած «Խաղաղության խորհրդին» անդամակցությանը, ոչ մի երկիր դեռևս պաղեստինյան անկլավ զորախումբ ուղարկելու մտադրություն չի հայտնել։ Ամերիկյան վարչակազմը, ինչպես հաղորդվում է, համոզվել է, որ ՀԱՄԱՍ-ի դեմ ուժ գործադրելու ցանկություն ոչ մի երկիր չունի։ Ըստ այդ տրամաբանության՝ եթե պաղեստինյան կազմակերպությունը հրաժարվի զինաթափվել, ապա Իսրայելի բանակը «պետք է հարկադրանքի դիմի»։
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Գազայի կառավարման ծրագրի հետ կապված այս իրադարձությունները տեղի են ունենում Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև լարվածության ծայրահեղ աստիճանի հասնելու համատեքստում։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ ունեցել է շփումներ Իրանի ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ՝ առաջարկելով ընդունել միջուկային ծրագրի չեղարկման պահանջը։ Այս շփումների ձևաչափը և մասնակիցների անունները պաշտոնապես չեն հայտարարվել, սակայն ենթադրվում է, որ դրանք իրականացվել են Թուրքիայի միջնորդությամբ։ Այս իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ Գազայի հարցը դարձել է միջազգային քաղաքական խաղի կենտրոնական կետ, որտեղ միջուկային ռազմավարություն, ռազմական ռեսուրսների վերահսկում և տարածաշրջանային ազդեցության համար պայքար են փոխկապակցված։