Հունվարի 23-ին Հայաստանի Ազգային Ժողովի պաշտոնական հայտարարության համաձայն՝ Արցախում մնացած 10 հայերին և ազգությամբ ռուս մեկ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն տեղափոխել են Հայաստան։ Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ նրանք դիմել են համապատասխան մարմիններին՝ խնդրանքով տեղափոխվելու համար։
Այս հայտարարությանը հակադարձել է Արցախի Մարդասիրական իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։ Նրա տեղեկությունների համաձայն՝ տեղափոխված մարդիկ իրենց կամքով չեն դիմել տեղափոխության համար, և նրանց տեղափոխել են անսպասելի։
«Իմ ունեցած տեղեկատվության համաձայն՝ նրանց կողմից խնդրանք չի եղել իրենք բերվեն Հայաստան։ Նրանք անգամ չեն իմացել, թե ուր են գնում։ Նրանց պարզապես նստացրել են մեքենաները և բերել են Հակարի կամրջի մոտ»,- ասել է Ստեփանյանը։
Արցախի ՄԻՊ-ի խոսքով՝ այս պահին Արցախում դեռևս մեկ կամ երկու հայ մնացել է։
Ստեփանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հակասում են նրա նախկին հայտարարություններին, թե Արցախում մնացած հայերը ապրում են հանգիստ և հաշտ։ Նա կարծում է, որ Ադրբեջանը կորցրել է իր «մարդասեր» դիմագծը, քանի որ, եթե իրենք իսկապես հանգիստ էին ապրում, ապա ինչո՞ւ այդ մարդիկ, որոնք որոշել էին մնալ, այնուամենայնիվ, դուրս են եկել Արցախից։
«Մեր ունեցած տեղեկատվությունը շատ քիչ է ամբողջական պատկերն ունենալու համար, որ հասկանանք՝ ինչին էր միտված այդ քայլը»,- եզրափակել է Ստեփանյանը։
Նա նաև հայտնել է, որ չնայած անձամբ չի հանդիպել տեղափոխված քաղաքացիներին, բայց իրենք հարազատների միջոցով տեղեկացել են, որ տեղափոխվածների մի մասը գտնվում է խնամքի կենտրոններում, մյուսները՝ իրենց ընտանիքների հետ։ Տեղափոխվածների մի մասը հոգեբանական զննություն է անցել՝ իրենց հոգեբանական վիճակի գնահատման նպատակով։