Հունվարի 16-ին, ժամը 17։30-ի սահմաններում, ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Ապարանի բաժնում ստացվել է զեկուցում, որ Արագածոտնի մարզի գյուղերից մեկի դպրոցի բակում դասընկերոջ կողմից հարվածելու հետևանքով 9-ամյա երեխա բժշկական օգնության է տեղափոխվել։
Ինչպես պարզվել է ոստիկանության կողմից իրականացված ստուգումների ընթացքում, վիճաբանության մասնակիցներն էին 9-ամյա երեք դպրոցականներ։ Դեպքի նախնական պարզաբանումից պարզ դարձավ, որ նույն օրը, ժամը 16։30-ի սահմաններում, միջնակարգ դպրոցի բակում վիճաբանություն է տեղի ունեցել 9-ամյա Դ․ Բ․-ի և նրա համադասարանցիներ 9-ամյա Ա․ Գ․-ի և 9-ամյա Գ․ Պ․-ի միջև։
Վիճաբանության ընթացքում Ա․ Գ․-ն և Գ․ Պ․-ն հարվածներ են հասցրել Դ․ Բ․-ի դեմքի շրջանին, ինչի հետևանքով նրան «Ապարան» բժշկական կենտրոն բուժօգնության է տեղափոխել։ Բժիշկները երեխային ախտորոշել են «Քթի փակ վնասվածք, կոտրվածք հարցականով, քթային արնահոսություն» ախտորոշմամբ։
Դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու նպատակով Ապարանի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը վերաբերում է մարմնական վնասվածք պատճառելուն։ Ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել։