Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Դաբաղյանի որոշմամբ՝ Արագածոտնի թեմի դիվանապետ, Մուղնիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Գարեգին քահանա Արսենյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքի ժամկետը կրկին երկարաձգվեց մեկ ամսով։
Իմ պաշտպանության տակ գտնվող Տեր Գարեգին քահանա Արսենյանի շահերի պաշտպան Պետրոս Պետրոսյանի խոսքով՝ դատարանի այս որոշումը արդեն ստացել է և պատրաստվում է դրա դեմ բողոք ներկայացնել։
Իմ կարծիքով՝ դատարանի որոշումը հիմնավորված չէ։ Առաջին ատյանի դատարանը փորձել է իր որոշումը հիմնավորել այն փաստով, որ տնային կալանքը կարող է խոչընդոտել ազդեցություն գործադրելու ռիսկը վարույթով անցնող երկու տուժողների նկատմամբ։ Սակայն, ինչպես նշում եմ, այս հիմնավորումը աբսուրդ է, քանի որ երկու տուժողներն էլ գտնվում են հատուկ պաշտպանության միջոցի տակ, ինչը նշանակում է, որ պետությունը 24 ժամ շուրջօրյա հսկողություն է իրականացնում նրանց նկատմամբ։
Ամենամեծ աբսուրդը այն է, որ Վերաքննիչ դատարանը նախկինում կայացրել էր որոշում, թե տնային կալանք կրելու հիմքերը վերացել են։ Այս որոշումը չէր բեկանել նախորդի հաշվառմամբ, որ գործը փոխվել է դատական քննության փուլ։
Ես հարցում եմ՝ ինչն էր նպատակը 1 ամսով տնային կալանքի ժամկետը երկարաձգելը, եթե դատարանը խոչընդոտելու ռիսկ էր համարում տնային կալանքը։ Նման որոշումը հանգեցնում է այն իրավիճակի, երբ մյուս ամիս կրկին կհավաքվեն խափանման միջոցի հարց քննարկելու համար, ինչը ես համարում եմ «ինքնանպատակ գործընթաց»։
Գործը նույնպես ունի այլ ուղղվածություն։ Արագածոտնի թեմում 18 քահանա կա, նրանց 18-ին էլ հարցաքննել են, սակայն նրանց ցուցմունքները գործի մեջ դրված չեն։
Բողոքի վերաբերյալ սպասելիքները շատ չեն, սակայն հույսը չի պետք կորցնել՝ նպատակ ունենալով, որ պաշտպանյալի մասով արդարացում կլինի։
Հիշեցնենք, որ այս գործը հարուցվել էր նախորդ տարի հոկտեմբերի 15-ին՝ Հովհանավանքի նախկին քահանա Ստեփան Ասատրյանի հայտարարության հիման վրա, որը հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել էր, թե 2021 թվականին իրեն ստիպել են մասնակցել քաղաքական հավաքների։