Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր տեղի ունեցավ իմ, որպես Արագածոտնի թեմի առաջնորդ, և իմ դիվանապետ, Մուղնիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու սպասավոր Գարեգին քահանա Արսենյանի գործով դատական նիստը։
Հիշեցնեմ, որ ըստ մեղադրանքի՝ ես, որպես Արագածոտնի թեմի առաջնորդ, հոգևորականներին հարկադրել եմ մասնակցել Փաշինյանի դեմ կազմակերպված հավաքներին, իսկ 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին նրանց հրահանգել մասնակցել ընտրություններին և չքվեարկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի թիմի օգտին։ Իմ դիվանապետը, Գարեգին քահանա Արսենյանը, մեղադրվում է այդ գործողություններում ինձ օժանդակելու համար։
Նիստի ընթացքում հանրային մեղադրող Տիգրան Մուրադյանը դատարանին միջնորդեց երեք ամսով երկարացնել իմ կալանքը։ Սակայն դատարանը՝ Դավիթ Դաբաղյանի նախագահությամբ, այն երկարացրեց ընդամենը մեկ ամսով՝ միաժամանակ վերացնելով կալանքի կապակցությամբ սահմանված որոշ սահմանափակումներ։
Նիստի ամենահետաքրքիր դրվագներից մեկը տուժողների կողմից ներկայացված կարգալույծ հռչակված քահանաների՝ Արամայիս Թախմազյանի (Տեր Թադե) և Ստեփան Ասատրյանի (Տեր Արամ) հայտարարությունն էր։ Նրանք հստակեցրին, որ չեն ընդունում իրենց կարգալույծ լինելու փաստը։
Արամայիս Թախմազյանը նշեց, որ իր կարգալույծ լինելու մասին տեղեկացել է միայն համացանցից, ոչ թե պաշտոնական փաստաթղթի միջոցով, և այս իրավիճակը համարում է մեկ անձի կամքի արտահայտություն։
Իմ պաշտպան Արա Զոհրաբյանը դատարանին ներկայացրեց իր դիրքորոշումը՝ հիմնվելով եկեղեցական կառույցների վրա։ Նա նշեց, որ եթե Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը որոշել է կարգալույծ արել որևէ անձին, այդ որոշումը փաստ է, որը չի կարող դատարանը չհամապատասխանեցնել։ Պաշտպանը նաև հարց բարձրացրեց՝ եթե այդ անձինք իրենց աշխատանքը կատարում են, ապա ո՞վ է իրենց գործունեության համար հաշվետվություն պահանջում՝ վարչապետը՞, թե՞ Կաթողիկոսը։
Զոհրաբյանը պնդեց, որ տուժողները ապօրինի վարքագիծ են դրսևորել՝ զավթելով Հայ Առաքելական եկեղեցուն պատկանող երկու եկեղեցական կառույց՝ եկեղեցու կամքին հակառակ։ Նա նախազգուշացրեց, որ հետագայում կարող է բարձրանալ նաև քրեական պատասխանատվության հարցը՝ անօրինական գույքի օգտագործման կամ վնասման կապակցությամբ։
Ստեփան Ասատրյանը հակադարձեց պաշտպանի պնդումներին՝ մեջբերելով Գարեգին Առաջին Վեհափառի խոսքերը՝ «անցան շորի ժամանակները, եկել է խոսքի ժամանակը»։ Նա նշեց, որ հոգևորական լինելը պայմանավորված չէ միայն սքեմ հագնելով, այլև հոգևոր կյանք ապրելով։ Ասատրյանը նաև հակադարձ հարց բարձրացրեց՝ նշելով, որ պաշտպանի կողմից հնչած «վաղը մյուս օր ձեր օրը կտեսնեք» նախազգուշացումը նրանց թվում է սպառնալիք։ Նա հստակեցրեց, որ իրենք ծառայում են ոչ թե վարչապետին, ոչ թե Կաթողիկոսին, այլ հայ ժողովրդին, որի ծառայության կարիքն ունեն։