Ազգային ժողովի Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում կքննարկվեն երկու կարևոր օրենքների նախագծեր։
Հիմնական զեկուցողի կարգավիճակով այդ նախագծերի մասին զեկուցում կներկայացնի Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Քննարկման առարկա են «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» եւ «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքներին լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին Կառավարության հեղինակած նախագծերը։
Այս նախագծերի կարևորությունը պայմանավորված է հատկապես առաջինի՝ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի ռազմավարական նշանակությամբ։ Այն ներառված է «Հայաստանի վերափոխման ռազմավարություն 2050» եւ «Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագիր» ռազմավարությունների մեջ։
Հանրության տեղեկացվածության համար նշվում է, որ այդ օրենքների նախագծերի ընդունման հետ կապված պետական բյուջեի եկամուտների էական նվազեցում կամ ծախսերի ավելացում չի նախատեսվում։