Հարավային Կովկասին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի վերջին այցը պետք է դիտարկել ոչ թե որպես Հայաստանի նկատմամբ հատուկ ուշադրություն, այլ որպես տարածաշրջանի վերահսկման ընդհանուր ռազմավարության մաս։ Այս կարծիքը ձևավորվել է վերլուծելով վերջին իրադարձությունները և քաղաքական դինամիկան։
Հարավային Կովկասի հանդեպ ԱՄՆ-ի մոտեցումը միշտ հստակ է եղել․ եթե երկիր ուզում է ապահովել տարածաշրջանի վրա իր ազդեցությունը, ապա պետք է վերահսկել դրա առանցքային երկրներից առնվազն երկուսը։ Այս համատեքստում Հայաստանն ու Ադրբեջանը դիտարկվում են որպես ԱՄՆ-ի ուղղակի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ։ Վենսի այցը պարզապես հաստատում է այս գոյություն ունեցող իրավիճակը։
Իհարկե, Ադրբեջանի հետ բանակցությունները ավելի գործնական և խորը բնույթ են կրում, քան Հայաստանի հետ կատարվածները։ Սա բացահայտում է ԱՄՆ-ի ռազմավարական առաջնահերթությունները։ Իրականում, իսկական միջամտությունը սպասվում է ապրիլի ընտրություններին։ Երևանում կայանալիք Եվրոպական գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա ընտրություններից ընդամենը մեկ ամիս առաջ, կլինի այն պլատֆորմը, որտեղ կհնչեն հայտարարություններ, որոնք ուղղված կլինեն իշխող կուսակցության՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին աջակցելու։
Փաշինյանի դերը տարբեր ուժերի համար, այդ թվում՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի համար, շատ հարմար է։ Նա համարվում է այն «ուրիշ տղան», որը կատարում է այլ երկրների շահերը՝ ոչ թե միայն ԱՄՆ-ի, այլև Թուրքիայի և Ադրբեջանի։ Այս ֆոնին Ռուսաստանի դերը նվազագնանալու գործընթացը շարունակվում է։ Օրինակ, Ռուսաստանի կողմից սպասարկվող ատոմակայանը փակվելու է, և փոխարենը խոստանում են կառուցել ամերիկյան մոդուլային կայան, որի համար Հայաստանը կվճարի։ Սա ոչ թե Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության, այլ Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու միջոց է։
Ադրբեջանը, իր հերթին, ԱՄՆ-ի համար ռազմավարական գործընկեր է հայտարարվել երկու առանցքային ոլորտներում․ անվտանգության և էներգետիկ անվտանգության։ Վենսի հայտարարությունները, թե Ադրբեջանը ՆԱՏՕ-ի անդամ 11 երկրի էներգետիկ անվտանգությունն է ապահովում, ցույց են տալիս, թե որքան էլ բարձր է ԱՄՆ-ի գնահատականը Ադրբեջանի նկատմամբ։
Այս ամենի ֆոնին իշխող շրջանակների կողմից հնչող այն թեզերը, թե ԱՄՆ-ն է մեզ փրկելու, անհիմն են։ Պատմությունը ցույց է տվել, որ դա երբեք չի աշխատել և չի աշխատի։ Եթե դու հրաժարվում ես պաշտպանվել և հույսդ դնում ես այն բանի վրա, որ այստեղ կգտնվի արտաքին ուժի կազմակերպություն, ապա դա կարող է շատ արագ և շատ ծանր վերջանալ քեզ համար։
Արտաքին ուժերը աջակցում են Փաշինյանին, քանի որ նա իրենց շահերը կատարում է։ Այս շահերը Իրանին և Ռուսաստանին տարածաշրջանում դուրս մղելու մասին են, և դա դեստրուկտիվ գործընթաց է։ Նիկոլ Փաշինյանը դարձել է այդ երկրների դրածո։
Այժմ, երբ ընտրություններից առաջ օրենք է ընդունվել, որ ընտրությունները կարող են վերահսկել միայն այն կառույցները, որոնք մի քանի տարվա փորձ ունեն, դա կոնկրետ ուղղված է «ՀայաՔվե» կազմակերպությանը։ Ի՞նչու չեն ուզում, որ այդ մարդիկ գտնվեն ընտրական տեղամասերում։ Պատասխանը պարզ է․ նրանք նախապատրաստվում են ընտրությունները կեղծելուն։ Այս կոպտագույն խախտումը, երբ խաղի կանոնները փոխվում են խաղի ընթացքում, արդեն սկսվել է։ Ընդդիմությունը պետք է գիտակցի այս իրողությունը և պայքարի դրա դեմ։ Հայաստանի ապագան կախված է ոչ թե արտաքին ուժերի «փրկության» հույսից, այլ մեր ինքնավերականգնվելու, ինքներս մեզ հարգելու և խաղաղություն պահպանելու կարողությունից։