Ադրբեջանում ծավալվող իրադարձությունները վերջին օրերին ստացել են անսպասելի և լարված թավագիր։ Փետրվարի 17-ի գիշերը Աղստաֆայի շրջանի Քյոչքյասար գյուղում հրդեհվել է ռուսաստանաբնակ գործարար Մահիր Խանահմեդովի պատկանած եռահարկ առանձնատունը։
Այս դեպքը տեղի է ունեցել այն պահին, երբ Ռուսաստանում ավարտվել է Եկատերինբուրգում Շահին Շիխլինսկու և նրա եղբայրների գործով դատավարությունը, որտեղ նրանք մեղավոր են ճանաչվել երկու անձի սպանության և երկուսի դեմ մահափորձի մեջ։
Մահիր Խանահմեդովը ՌԴ է տեղափոխվել տասը տարի առաջ և Խանտի-Մասիյսկում զբաղվում է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ։ Նա նաև Ադրբեջանի դեսպան Ռահման Մուստաֆաևի աջակցությամբ ընտրվել է «Ադրբեջան-Սուրգութ» ազգային-մշակութային միավորման նախագահը, ինչը նշանակում է, որ նա հանդիսանում է Խանտի-Մասիյսկի ինքնավար օկրուգի «ադրբեջանական համայնքի» ղեկավարը։
Այս իրադարձությունների շարքը, որը սկսվեց Շիխլինսկու և նրա եղբայրների ձերբակալություններով, ունի խորը քաղաքական իմաստություն։ Շիխլինսկու գործը, որը ներկայացվել է որպես «էթնիկ հանցավոր խմբավորման» դեմ գործողություն, ծանր հարված է հասցրել Ադրբեջանի իշխանություններին, հատկապես՝ Իլհամ Ալիևի։ Շիխլինսկու և նրա եղբայրների ազատազրկումը ոչ միայն Ուրալի, այլև Ռուսաստանում բնակվող բոլոր ադրբեջանցիների համար հստակ ազդակ է, որ Ալիևը կորցրել է իր ազդեցությունը և հեղինակությունը Պուտինի կառավարության մոտ։
Աղստաֆայում տեղի ունեցած հրդեհի մասին Ադրբեջանի պաշտոնական մարմինները դեռևս ոչ մի պաշտոնական հայտարարություն չեն տարածել։ Սոցիալական ցանցերում տարածված տեղեկությունների համաձայն՝ հրդեհը բռնկվել է առանձնատան երրորդ հարկից, և դեպքի պահին շենքում ոչ ոք չի գտնվել։ Գյուղի բնակիչները, որոնք անանուն են մնում, հայտնել են, որ Խանահմեդովը միայն բարություն է արել իր հայրենի գյուղում և թշնամիներ չի ունեցել։ Այս հայտարարությունները կարծես թե ենթադրում են, որ ռուսաստանցի գործարարը «նախազգուշացում է ստացել»։
Այս իրադարձությունները տեղի են ունեցել այն պահին, երբ Մոսկվայում ադրբեջանցի ամուսիններ «բարձրահարկ շենքի պատշգամբից վայր են ընկել և տեղում մահացել»։ Թեև պաշտոնապես դրանք ներկայացվում են որպես կենցաղային դեպքեր, շատերը դրանք համարում են Մոսկվա-Բաքու հարաբերություններում ծավալվող լարվածության արտաքին դրսևորումներ։