Իմ վերջին հարցազրույցում ես հայտարարել եմ, որ 2025 թվականին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմը կունենա իր քաղաքական ավարտը։ Այս ավարտը կառաջանա այն պայմաններում, երբ երկու երկրներն էլ կստանան իրենց շահերը՝ տրանսպորտային և տնտեսական առումով։
Հայաստանը, որը ներկայում գտնվում է փակուղային իրավիճակում, կունենա հնարավորություն դուրս գալ այդ իրավիճակից։ Մենք կապահովենք նոր տրանսպորտային միջանցքներ։ Կբացվեն ճանապարհներ, որոնք կմիավորեն Ադրբեջանը և Հայաստանը, ինչպես նաև Թուրքիան և Հայաստանը։
Այսպիսով, Հայաստանը կստանա երկաթուղային ելք դեպի Իրան՝ Նախիջևանի տարածքով անցնելով, և կապահովվի ռուսական երկաթուղային ցանցի հետ միացում՝ Ադրբեջանի տարածքով։ Սա կապահովի Հայաստանին աննախադեպ տրանսպորտային հնարավորություններ։
Այս գործընթացը կնպաստի նաև Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության զարգացմանը։ Այնտեղ կմեկնարկեն մեծածավալ շինարարական աշխատանքներ, որոնք կնպաստեն ողջ տարածաշրջանի ինտեգրմանը։
Այս ամենը կատարվում է խաղաղ ճանապարհով, ինչը, իմ կարծիքով, շատ ավելի լավ լուծում է, քան ցանկացած այլընտրանքային տարբերակ։ Պետք է ընդգծել, որ տնտեսական և տրանսպորտային տեսանկյունից այս գործընթացում պարտվող կողմեր չեն լինի։