ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես չի հերքել այն փաստը, որ ադրբեջանական կողմը առաջնագծում ստուգում է հայ զինվորներին, նախքան թույլ տալը՝ զբաղեցնելու իրենց դիրքերը։ Այս հարցումը, որը հրապարակվել էր նոյեմբերի 21-ին, 168.am-ի կողմից ուղարկված պաշտոնական հարցման արդյունքում, հայտնի դարձավ մոտ մեկ ամիս անց։
Պաշտպանական գերատեսչության պատասխանը պարզապես նշում էր, որ «ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները հերթափոխերն իրականացնում են բնականոն»։ Այսպիսով, իշխանությունները, ըստ էության, չեն հերքել այն իրողությունը, որ ադրբեջանցիները որոշակի հատվածներում իրենց հսկողության տակ են վերցնում հայկական զինվորներին։
Այս իրավիճակը, որը նախագծվել էր 2020 թվականի պատերազմից հետո Քարվաճառի, Քաշաթաղի հանձնումից և Գեղարքունիքի, Սյունիքի և Վայոց ձորի որոշ հատվածների օկուպացիայից հետո, դարձել է ռազմավարական խնդիր։
«Ազգային ժողովի» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը և «ՀայաՔվե» միավորման խորհրդի անդամ Ավետիք Քերոբյանը նշում են, որ այս իրողությունը նշանակում է, որ Ադրբեջանի կամքից է կախված հայկական կողմի՝ մարտական հերթապահություն իրականացնելը։
«Այս խնդիրը մենք ունեցանք, որովհետև իշխանությունը պատշաճ կերպով չկահավորեց առաջնագիծը», – նշել է Տիգրան Աբրահամյանը՝ ընդգծելով, որ ադրբեջանական կողմի դիրքավորումը պատահական չէ։ Նրա խոսքով՝ նրանք կարող են մխրճվել 200 մետր, սակայն դա կարող է ունենալ ռազմավարական նշանակություն՝ իրենց հետագա գործողությունների համար։
Ավետիք Քերոբյանը նշել է, որ կան բազմաթիվ վկայություններ, թե ինչպես են վարժական հավաքների մասնակիցներին տանում այն դիրքերը, որտեղ ադրբեջանցիները ստուգում են հայ զինվորներին։ Նա նաև նշել է, որ գործ ունենք «խրոնիկ մանիպուլյատիվ և ստախոս իշխանության հետ»։
Քերոբյանը նաև նշել է, որ Գեղարքունիքից մինչև Սյունիք շատ քիչ տեղեր կան, որտեղ մեր և հակառակորդի դիրքերը հավասար են։ Նա նշել է նաև, որ ադրբեջանցիները պաշտպանական կառույցներ են կառուցում ՀԽՍՀ սահմանից 7.5 կմ ներս՝ Եղնիկի մոտ, ինչը հնարավորություն է տալիս նրանց տանկային հարձակում սկսել, որից պաշտպանվելու որևէ հնարավորություն մենք չունենք։