Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գեդեոն Սաարի Բաքու այցի ժամանակացույցի փոփոխությունը և նրա ֆեյսբուքյան գրառման ենթատեքստային ձևակերպումները թույլ են տալիս ենթադրել, որ Ադրբեջանը զգալիորեն կորցրել է Իսրայելի կողմից «ամենահուսալի դաշնակցի» համարումը։ Այս եզրահանգումը հիմնված է մի շարք իրադարձությունների վրա, որոնք ցույց են տալիս կապերի փոփոխություն։
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը նախապես հայտարարել էր, որ Գեդեոն Սաարը Բաքվում կհանդիպի Իլհամ Ալիևի, Ջեյհուն Բայրամովի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, ինչպես նաև հրեական համայնքի առաջնորդների։ Սակայն այս հանդիպումներից ոչ մեկը տեղի չի ունեցել։ Նախարարը հրապարակայնացրել է այս փաստը՝ իր ֆեյսբուքյան էջում։
Այս իրադարձությունները տեղի են ունենում այն պայմաններում, երբ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն ավելի քան երկու շաբաթ է՝ հունվարի 10-ից հետո, Իլհամ Ալիևի հետ շփում չի ունեցել։ Իրականում, հունվարի 10-ին Նաթանյահուն հեռախոսազրույց է ունեցել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ Տոկաևի հետ՝ շնորհակալություն հայտնելով «Աբրահամյան համաձայնություններին» Աստանայի միանալու համար։ Այս քայլը Իսրայելի կողմից որակվել է որպես «համարձակ» և նպաստող «միջազգային անվտանգության և տարածաշրջանային կայունության ամրապնդմանը»։
Այս զարգացումները ցույց են տալիս, որ Իսրայելի կենտրոնում գտնվող քաղաքական ուժերը, այսինքն՝ վարչապետի և արտաքին գործերի նախարարի մակարդակով, ավելի շատ ուշադրություն են դարձնում Ղազախստանին, որը նոր է միացել «Աբրահամյան համաձայնություններին», քան Ադրբեջանին, որը երկար տարիներ դիտարկվել էր որպես Իսրայելի հիմնական դաշնակիցը տարածաշրջանում։
Այս փոփոխությունը կարող է ունենալ լայնածավալ հետևանքներ՝ ազդելով տարածաշրջանային դինամիկայի, Իսրայելի արտաքին քաղաքականության և Ադրբեջանի դիրքի վրա։ Իրականում, այս իրադարձությունները նշանակում են, որ Իսրայելի վստահությունը Ադրբեջանի նկատմամբ, որը նախկինում հիմնված էր համատեղ շահերի և ռազմական համագործակցության վրա, այժմ ենթարկվում է լուրջ ստուգման։