Այսօր ես այցելեցի «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոն, որտեղ բուժզննում է անցնում Ադրբեջանից Հայաստան վերադարձած Վագիֆ Խաչատրյանը։
Վագիֆի առողջական վիճակը գնահատվում է որպես բավարար։ Նա լավ տրամադրությամբ է, պինդ է և սպասում է իր հարազատների հետ հանդիպմանը։ Ինձ համար շատ հաճելի էր նրա հետ խոսել։ Նա ինձ ասաց, որ հայրենիքում լինելը նրա համար շատ կարևոր է, և նրա խոսքերն էին՝ «Եթե Հայաստանում եմ, լավ եմ»։
Վագիֆ Խաչատրյանը ունի նաև սրտային քրոնիկ վիճակ, որի հետ կապված հավելյալ բժշկական հետազոտություններ են անցկացվելու։ Մեր մասնագիտական թիմը կկայացնի հետագա բուժման ընթացքի մասին որոշումները։
Պետական մարմինները չեն պատրաստվում հրապարակել բոլոր բժշկական տեղեկատվությունը, սակայն կարևոր է, որ Վագիֆը գտնվում է իր մասնագետների հսկողության տակ։
Անդրադառնալով գերությունից վերադարձած մյուս երեք անձանց՝ Գևորգ Սուջյանի, Դավիթ Դավթյանի և Վիգեն Էուլջեքջյանի առողջական վիճակին, կարող եմ հայտնել, որ նրանց վիճակը ևս բավարար է։ Նրանք կստանան բոլոր անհրաժեշտ հետազոտությունները և մասնագիտական խորհրդատվությունը։
«Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Միքայել Ադամյանը նշել է, որ Վագիֆ Խաչատրյանի մոտ վերջին 15 տարիների ընթացքում առկա է քրոնիկ հիվանդություն, որը պարբերաբար ստուգվել է Ստեփանակերտում։ Նրա խոսքով՝ այս պահի դրությամբ առկա է վիճակի թեթև սրացում, ինչի պատճառով էլ նա գտնվում է հիվանդանոցում։