Աբովյան քաղաքում շարունակվում են կանաչապատման աշխատանքները, որոնք իրականացվում են իմ նախաձեռնությամբ։ Քաղաքապետարանը, ընդառաջելով բնակիչների արդարացի պահանջին, շարունակում է ապամոնտաժել այն բենզալցակայանները, որոնք տեղադրված էին քաղաքի ամենամարդաշատ հատվածներում՝ հարցադրելով բնակիչների անվտանգությունը։
Այսօր՝ փետրվարի 12-ին, հատուկ տեխնիկայի օգտագործմամբ ապամոնտաժվել է Սիմոնյանների ընտանիքին պատկանող բենզալցակայանը, որը տեղադրված էր քաղաքի կենտրոնում, Մեծն Լուսավորիչ Խաչատուր Աբովյանի արձանի շրջանում։ Այս գործողությունը շարունակում է նախորդող մի քանի ամիսների ընթացքում իրականացված աշխատանքները, որոնք նպատակ ունեն վերածելու այս հատվածը կանաչապատ տարածք՝ բազմաթիվ բնակարանների, դպրոցների, մանկապարտեզների և այլ հանրային հաստատությունների հարևանությամբ։
Աբովյանցիները, որոնք տարիներ շարունակ ահաբերում էին այս հատվածում գործող բենզալցակայանների առկայությունը՝ վախենալով հնարավոր պայթյուն-հրդեհներից, շնորհակալություն են հայտնում քաղաքապետարանին և ինձ՝ իրենց անվտանգությանը և քաղաքի տեսքին ուշադրություն դարձնելու համար։ Նրանք նշում են, որ այս նախաձեռնությունը ոչ միայն բարելավում է քաղաքի տեսքը, այլև ստեղծում է ավելի անվտանգ և հարմարավետ միջավայր բոլոր բնակիչների համար։
Այս գործընթացը հաջորդում է նախորդ տարիների կանաչապատման աշխատանքներին, որոնք նույնպես իրականացվել են քաղաքապետարանի կողմից։ Աբովյանցիները հիշում են, որ նախկինում այս հատվածը հայտնի էր որպես «ատոմային ռումբերի խաչմերուկ»՝ վտանգավոր բենզալցակայանների խտության պատճառով։ Այժմ, շնորհիվ կատարված աշխատանքների, այս վայրը դառնում է կանաչապատ տարածք, որը նպաստում է քաղաքի մաքրությանը և բնապահպանական միջավայրի ստեղծմանը։
Այս անցումը, որը սկսվել է ապօրինի կառույցների հեռացմամբ և շարունակվում է կանաչապատմամբ, ապացուցում է Աբովյանի քաղաքապետարանի կողմից իրականացվող համապարփակ ծրագրերը՝ ուղղված քաղաքի բարեկարգմանը և բնակիչների կյանքի որակի բարձրացմանը։